Bankovky v hodnotě pět set eur slouží především k praní špinavých peněz. Toto podezření vyslovil zvláštní oddíl italské Státní banky v důvěrné zprávě, o níž se nedávno zmínil i nejvýznamnější italský deník Il Corriere della Sera.

Kde ty peníze jsou?

Podezřenípramení z toho, že tyto bankovky jsou v 16 zemích, jež zavedly jednotnou evropskou měnu, prakticky neznámé. A to přes to, že podle oficiálních údajů jich je v oběhu 550 miliónů v celkové hodnotě 275 miliard eur, což odpovídá přibližně 36 procentům celkové hodnoty všech vydaných eurobankovek - o pět procentních bodů více než u nejvíce používané 50eurové bankovky.

Zpráva italské banky dodává, že část těchto bankovek je v rukou subjektů, jež nesídlí uvnitř eurozóny, a držitelé je považují za rezervu nebo paralelní platební prostředek. Jisté je, že obyvatelé zemí EU, kde byla zavedena evropská měna, 500eurovky při nákupech nepoužívají.

Zpráva na několika případech naznačuje možné použití: do klasické aktovky se vejde kolem 12 tisíc bankovek o celkové hodnotě až šesti miliónů eur. Pro daňový únik či praní špinavých peněz je hračka převézt takový majetek do San Marina či do Švýcarska. A do bezpečnostní schránky obvyklé velikosti (45x37x18cm) se vejde deset milionů eur ve velkých bankovkách.

Podezření italské Státní banky vzbudila i skutečnost, že největší poptávka po 500eurovkách je v okresech Lecco a Como na hranicích se Švýcarskem a Forli-Cesena-Rimini v blízkosti San Marina. Finanční stráž a karabiniéři nedávno dokonce zadrželi zásilku 500 eurových bankovek do San Marina - v nákladním automobilu! Hodnota nákladu nebyla uvedena.

Nejde jen o Itálii

Podle zprávy Státní banky se tento negativní jev projevuje i v dalších zemích eurozóny.

Problémem se zabývala i Organizace pro spolupráci a rozvoj. Ta doporučila stáhnout bankovky o vysoké hodnotě a připomněla, že nejvyšší, stodolarová bankovka má hodnotu jen 72 eur. Pouze Švýcaři mají bankovku, jejíž hodnota dosahuje 673 eur, ale její oběh je mnohem nižší.

Italské úřady se již delší dobu snaží potírat daňové úniky větší kontrolou veškerých penězních operací. Na poště či v bance není například možné vložit peníze v hotovosti na žádný účet, pokud žadatel neuvede své daňové evidenční číslo.