Na prosincovou konferenci OSN o ovzduší nakonec pojede i americký prezident Barack Obama. Ten přitom nedávno prohlásil, že se mezinárodní konference zúčastní jen v případě, že se účastníci přiblíží k dohodě a že jeho přítomnost bude moci k této dohodě přispět.

Spojené státy, kterým se dosud nedařilo naplňovat Kjótský protokol o redukci skleníkových plynů, se nyní samy hodlají zavázat k významnému snižování skleníkových plynů. 

Jak ve středu oznámil Bílý dům, Washington chce v této oblasti do roku 2020 dosáhnout 17% poklesu emisí. Prezident Obama má v Kodani předstoupit před ostatní účastníky summitu se slibem, že se do roku 2030 zasadí až o 42% snížení emisí skleníkových plynů. 

Podle analytiků by Obamova účast na summitu mohla přispět ke skutečnému výstupu z chystané prosincové konference. Dosud do ní totiž nevkládali příliš důvěry. 

Od summitu se příliš nečeká 

Summit se uskuteční v Kodani od 7. do 18. prosince a měla z něj vzejít globální dohoda, která by vstoupila v platnost 1. ledna 2013 a navázala na Kjótský protokol o snižování vypouštění skleníkových plynů, který platí do roku 2012.

Některé země jako Francie a Brazílie prosazují uzavření konkrétní dohody již v Kodani, ale jiné jako Čína nyní chtějí spíše jen politickou dohodu o společných cílech. Právně závazná konkrétní dohoda by se měla hledat až příští rok.

Obama chce, aby Kodaň vyústila v dohodu s "okamžitým operativním účinkem", která nebude jen politickou deklarací. Očekává se proto, že bude v otázce emisí vyvíjet tlak také na další země. 

Ještě při své nedávné cestě po Asii však americký prezident podpořil myšlenku, že konkrétní a zcela závazná dohoda se ponechá na příští podobnou vrcholnou konferenci OSN, která se plánuje v roce 2010 v Mexiku.

S tímto návrhem prý přišel dánský premiér Lars Lökke Rasmussen jako předseda chystaného summitu OSN, a to na základě svých přípravných jednání se zahraničními partnery.

Boj s klimatem brzdí v USA Senát 

Americká vláda, která se teprve od lednového nástupu Obamy do funkce staví za Kjótský protokol, má sama problémy s jeho naplňováním. Potřebuje k tomu totiž zákony o omezení emisí skleníkových plynů z amerických továren, rafinérií a dalších podniků.

Počítalo se s tím, že zákon se schválí do konce roku. Poslanci Sněmovny reprezentantů zákon schválili v červnu. Na hlasování Senátu se však stále čeká.

Dánsko o víkendu oznámilo, že na prosincový summit OSN o ochraně ovzduší přijalo pozvání 65 vedoucích světových představitelů, například z Británie, Německa, Francie, Japonska, Indonésie či Brazílie. Na různé úrovni by se měly konference účastnit delegace 191 členských zemí OSN.