Massimo Tartaglia, který v neděli zaútočil na italského premiéra Silvia Berlusconiho a těžce jej zranil v tváři, poslal předsedovi vlády omluvný dopis, v němž svůj čin odsuzuje. Informovala o tom v úterý agentura ANSA.

Berlusconi strávil již druhou noc v nemocnici svatého Rafaela v Miláně, kam byl v neděli po útoku převezen. Podle agentury ANSA se vzbudil časně ráno a ihned se dožadoval denního tisku. Strávil klidnou a již lepší noc než byla předešlá, řekl jeho mluvčí Paolo Bonaiuti.

Třiasedmdesátiletý politik má vážně pohmožděný obličej, vnější i vnitřní poranění horního rtu, dva zlomené zuby a zlomeninu nosu, která vyvolává bolesti hlavy. Podle lékařů nevyjde z nemocnice dříve než ve středu a nebude moci zase pracovat dříve než za deset dní.

Tartaglia v dopisu vyjádřil lítost nad svým "zbrklým, ničemným a neuváženým" činem. Prohlásil v něm také, že jednal sám, bez cizího návodu, a vyloučil, že by byl členem nějakého hnutí nebo strany. Muži, který se léčí pro psychické problémy, hrozí za útok na předsedu vlády podle agentury ANSA až pět let vězení.

Italský prezident Giorgio Napolitano je přesvědčen, že se politická situace v zemi nebezpečně vyostřila. Řekl to v pondělí večer pro televizní stanici Tg2.

"Nemá smysl, aby jedni obviňovali druhé za to ovzduší, které se vytvořilo. Je třeba se vrátit k normální a civilizované konfrontaci mezi politickými silami a institucemi. Nezvyšujte napětí, važte slova: na náměstích, na stranických sjezdech i v televizi, zůstávejte v mezích stanovených ústavou," dodal Napolitano.

Berlusconiho přišli před nemocnici podpořit fanoušci fotbalového klubu AC Milán, jehož je vlastníkem, a na vstupní bránu nemocnice zavěsili transparent s nápisem Forza presidente (Vzhůru, prezidente).

"Ovzduší nenávisti" 

Celý incident proběhl velmi rychle. Premiér byl po mítinku své strany Lid svobody obklopen příznivci. Lidé mu tiskli ruce. Když se Berlusconi trochu nachýlil zasáhl jej z levé strany do tváře těžký suvenýr. Berlusconi klesl v kolenou. Vzápětí jej odvedla stráž do vozu. Útočník, který hodil po premiérovi repliku milánského dómu, byl po zadržení obviněn z úmyslného těžkého ublížení na těle. 

Italové se shodují, že vážné šrámy utrpělo i politické klima v zemi. "To, co se stalo, svědčí o ovzduší nenávisti," řekl Berlusconiho mluvčí Paolo Bonaiuti. Uvedl, že krátce před nedělním shromážděním se mu premiér svěřil s neurčitými obavami, že by se něco mohlo přihodit.

Neshody politiků 

Politici napadení premiéra tvrdě odsoudili. Na příčinách rostoucí nenávisti v italské politice se ale neshodli. Vládní politici uvedli, že útok vyprovokovala nevybíravá kritika Berlusconiho počínání.

Šéf opoziční Demokratické strany Pierluigi Bersani, který přišel do nemocnice premiérovi osobně vyjádřil solidaritu, se proto stal okamžitě terčem ostrých útoků premiérových stoupenců.

Berlusconi se označuje za oběť levicového komplotu, která podle něj vede nenávistnou kampaň. Ukazuje především na bývalého milánského prokurátora Antonia Di Pietra, který vede menší opoziční stranu Itálie hodnot.

Po útoku vyjádřil lítost, ale doplnil, že Berlusconi je provokatér. "Vlastně se ani nemůže divit, že došlo k násilnému útoku," řekl Di Pietro.

Zbytek opozice se od výroku distancoval. "Všichni se musí cítit odpovědni," řekla smířlivě Rosy Bindiová z opoziční Demokratické strany. Prezident Giorgio Napolitano opět vyzval k uklidnění na politické scéně. Není ale jisté, zda jeho apely někdo vyslyší. Italská politika je totiž nesmiřitelně rozdělena.