Bezpečnostní orgány Rakouska a německého Bavorska vydaly podobně jako v minulých letech před silvestrovskými oslavami důrazné varování před dovozem zábavní pyrotechniky z Česka nebo Polska. Dovážené rachejtle nejsou prý často kvalitní a především neobsahují návody k použití v němčině. To údajně nezřídka vede k vážným zraněním s trvalými následky.

V příhraničních oblastech s Českem a Polskem už byly z tohoto důvodu zavedeny přísné kontroly dovozu pyrotechniky.

Bavorští policisté podle zemského kriminálního úřadu v Norimberku odhalili letos v autech turistů přes 2,5 tuny pyrotechniky. Před koncem roku se dovoz zvyšuje, nedávno bylo zadrženo auto s tunou rachejtlí, ohnivých gejzírů a práskacích kuliček.

Na varování německých úřadů před nákupem pyrotechniky na příhraničních tržnicích v Česku a Polsku upozornila také saská televize MDR. Pokud prý výrobky nemají schvalovací značku německého Spolkového úřadu pro materiálovou bezpečnost (BAM), mohou prý mít příliš vysokou výbušnou sílu a poranit toho, kdo je odpaluje, nebo i okolo stojící osoby. Tato pyrotechnika většinou neunijní výroby se prý nejvíce nabízí na trzích v zemích sousedících s Německem.

Přísné pokuty

Rakouská policie informovala, že na české hranici přistihla minulou neděli poblíž české hranice hned tři dovozce ilegálních pyrotechnických výrobků. "To je velmi znepokojivý počet," řekl na tiskové konferenci v Linci ředitel zemské bezpečnosti Alois Lissl. Poukázal na to, že nehledě na každoroční varování vzrůstá kolem Silvestra počet požárů a vážných zranění. Jen ve spolkové zemi Horních Rakousech, která sousedí s jižními Čechami, utrpí v tomto období vážná zranění od pyrotechniky v průměru 150 lidí.

Ostré příhraniční kontroly budou pokračovat, uvedl Lissl. Upozornil také, že odpalování rachejtlí a práskaček, a to i schválených typů, je zakázáno poblíž nemocnic, domovů důchodců a kostelů. Za porušení hrozí pokuty až 2000 eur (asi 53.000 Kč).

Rakouským Zeleným jsou údajně tato omezení málo. Požadují úplný zákaz prodeje jakékoli pyrotechniky.