Šéf společnosti Airbus Tom Enders pohrozil, že zváží ukončení vývoje transportního vojenského letounu A400M, pokud evropské země nezaplatí více peněz. Největšímu vojenskému projektu západní Evropy, který od jeho počátku provázejí velké potíže, tak hrozí definitivní konec.

"Nemůžeme dokončit vývoj tohoto letounu bez významného finančního příspěvku," řekl Enders BBC. Vývoj letounu A400M, který se má stát součástí výzbroje sedmi evropských států, přitom už nyní stojí o čtvrtinu více, než se původně předpokládalo.

Airbus žádá od partnerských vlád, aby přidaly dalších pět miliard eur na dokončení projektu, který už nyní stál dvacet miliard. Pokud se tak nestane, je podle Endersova vyjádření mateřská firma Airbusu EADS připravena celý projekt ukončit, což by jí způsobilo ztráty ve výši 5,7 miliard eur.

Turbovrtulový Airbus A400M poháněný čtyřmi motory o síle 11 tisíc koní je největším vojenským projektem západní Evropy. Desítky strojů si objednalo například Německo, Francie, Španělsko či Británie, o několik kusů má zájem také Belgie, Turecko, Lucembursko a Malajsie.

První letoun, který dokáže přepravit 37 tun nákladu, sice v prosinci vzlétl, ale k prodeji budou stroje připraveny nejdříve v roce 2012. Původně přitom měly být první dodávky hotové již do konce minulého roku.

Kvůli zpoždění už od kupní smlouvy odstoupila Jihoafrická republika a nyní hrozí, že fiaskem skončí celý projekt.

"Udělali jsme velkou chybu, když jsme před sedmi lety uzavřeli smlouvy na toto letadlo s fixní cenou," přiznává nyní Enders. Listu Financial Times ale řekl, že "svůj podíl na ztrátě musí nést i vlády".

Evropské země, které mají na zakázce zájem, se ale zatím nedokázaly shodnout na společném postupu. Zatímco Francie a Velký Británie chtějí projekt dokončit co nejdříve i za cenu vysokých nákladů, Německo podporuje raději pomalejší vývoj, kdy by se výdaje rozložily do delšího časového období.

Německý list Welt am Sontag uvedl, že aktuálně vlády jednají s Airbusem o možném kompromisu: Odběratelé by za smluvených 20 miliard koupily méně kusů a tím pádem nemusely ve státním rozpočtu hledat další prostředky. Další stroje by pak dokoupily později v případě potřeby.