Rusko se vrací

Černomyrdin je zpět

Těžká váha ruské politiky, bývalý premiér a dlouholetý velvyslanec na Ukrajině Viktor Černomyrdin přijel do Kyjeva již před týdnem. Údajně hodlá v případě povolebních nepokojů nabízet ruské zprostředkovatelské služby.

Juščenko konečně ze scény

Ruská diplomacie neskrývala svou radost nad porážkou Viktora Juščenka v prvním kole prezidentských voleb. Do Kyjeva poslala nového velvyslance, bývalého ministra zdravotnictví Michaila Zurabova. Ten byl jmenován již v létě, Moskva ale rozhodla, že do odchodu Juščenka ho na Ukrajinu nepošle.

Gazprom dostal zaplaceno

Evropští diplomaté si mohli ve čtvrtek oddechnout. Státní podnik Naftogaz oznámil, že zaplatil ruskému Gazpromu za plyn, spotřebovaný v lednu. V opačném případě by Rusko přerušilo dodávky, což by zasáhlo i evropské spotřebitele.

Na 37 milionů ukrajinských voličů dnes volí nového prezidenta. Ve druhém volebním kole s očekávaným těsným výsledkem jsou ve hře ministerská předsedkyně Julija Tymošenková (49) a předseda vlivné opoziční Strany regionů Viktor Janukovyč (59).

Podle prvních dílčích odhadů zatím získal Janukovyč 55 procent hlasů a Tymošenková 41 procent. Oznámil to moskevský rozhlas s odvoláním na anketu mezi voliči opouštějícími volební místnosti.

V hlavním městě hlasuje přes 66 procent voličů pro Tymošenkovou, na Krymu a v Oděse má s více než 70 procenty velkou převahu Janukovyč. Všeobecně se očekává, že zatímco na západě země a v okolí hlavního města se více voličů přikloní k Tymošenkové, ruskojazyčný východ a jih země bude baštou Janukovyče.

Volební místnosti se uzavřou v 19:00 SEČ, oficiální výsledky budou známy v pondělí.

Volební účast je podle očekávání vysoká. Ústřední volební komise oznámila, že k urnám přichází víc voličů než v prvním kole, kdy účast přesáhla 70 procent.

Analytici citovaní agenturou Reuters očekávají těsné vítězství Janukovyče, avšak Tymošenková pohrozila, že svolá protesty, bude-li panovat podezření soupeřova podvodného vítězství. Ukrajina by se tak mohla vrátit do doby takzvané oranžové revoluce z roku 2004. Pokud by měl o výsledku hlasování rozhodovat soud, jak předpovídají někteří pozorovatelé, prodlouží to nestabilitu Ukrajiny, upozornil Reuters.

Unaveně vyhlížející Tymošenková svůj hlas odevzdala v rodném Dněpropetrovsku. "Volila jsem novou a šťastnou Ukrajinu, bohatý a krásný evropský stát. Jsem přesvědčena, že jedině v takové zemi mohou žít lidé šťastně, každý v ní najde své místo a splní své poslání," řekla po vhození volebního lístku. Ačkoli se oba kandidáti vyslovují pro integraci do Evropy, za víc proevropskou je považována Tymošenková.

Janukovyč, který hlas odevzdal v Kyjevě, řekl, že on volil ve jménu "změn, stability a posílení Ukrajiny". Volby považuje za "první krok k překonání krize". Ukrajinská ekonomika se potýká s vážnými problémy a Mezinárodní měnový fond jí musel pomoci více než 16 miliardami dolarů (306 miliardami korun). Hrubý domácí produkt loni spadl o 15 procent a letošní hospodářský růst má být podle prognóz velmi slabý. 

"Regionálové cítí, že vyhrají"

Den před volbami byla sice na Ukrajině agitace zákonem zakázaná, ale po celou sobotu byly snad ve všech ukrajinských městech volby tématem číslo jedna.

Ukrajinská vláda přijala mimořádná bezpečnostní opatření, která mají zajistit hladký průběh voleb. V ulicích hlídkují zesílené oddíly policie, sídlo ústřední volební komise v hlavním městě střeží vojska ministerstva vnitra. Jen v Kyjevě je v plné pohotovosti 2 000 policistů, tisíce dalších jsou připraveny zasáhnout. 

O atmosféře výmluvně vypovídá incident ze středečního večera, kdy jednací sál Verchovné rady připomínal spíše bojiště. Poslanci za Stranu regionů obsadili hlavní vchody, předsednický stůl a řečnický pultík. O to samé se snažili i protivníci z Bloku Julije Tymošenkové.

Síly ale nebyly rovnocenné. Zatímco na straně Tymošenkové byl jen karatista a bývalý příslušník specnazu Roman Zabzaljuk, prapor Strany regionů hájil olympijský vítěz v řeckořímském zápase Elbrus Tedeev a hlavně basketbalista Alexandr Volkov.

Šlo o snahu frakce premiérky zabránit přijetí novely volebního zákona, která znemožňuje jednomu z kandidátů zrušit volby tím, že by z volebních komisí odvolal své zástupce. "Regionálové cítí, že vyhrají, tak se chtějí pojistit, že Tymošenková neznemožní volby," řekl HN novinář Jaroslav Grebeňjuk.

Demonstrovat nikdo nechodí

Straně regionů jejich plán vyšel, protože získali nečekaného spojence, poslance z Naší Ukrajiny Viktora Juščenka. Ti naznačili, že by v případě zvolení Viktora Janukovyče mohli s ním vytvořit parlamentní většinu. Spolu s přeběhlíky z dalších frakcí by mohli odvolat současnou premiérku z funkce a dosadit svého premiéra. Janukovyč původně plánoval parlament rozpustit a vypsat nové volby.

Julija Tymošenková se marně obracela na Juščenka, aby zákon nepodepisoval. Slíbila, že pokud budou volby "nespravedlivé", vyvede do ulic své lidi. "Jenže teď už nikdo demonstrovat nechodí. V pátek tady budou poslední demonstrace, ale tam budou jen lidi, kteří za účast dostanou peníze a možná ještě pár zvědavců, kteří šli okolo. Ale ti lidi, kteří demonstrovali v roce 2004, už na náměstí nepůjdou," říká bývalý aktivista pomerančové revoluce Ihor Semyvolos.

Další neznámou je postoj mezinárodních pozorovatelů. "Pokud by OBSE a další organizace řekly, že volby byly v zásadě svobodné a spravedlivé, tak by pozice Tymošenkové byla hodně slabá," myslí si kyjevský politolog Myhajlo Pogrebinskij. V roce 2004 to byla právě zpráva OBSE o falzifikacích, která donutila tehdejšího prezidenta Leonida Kučmu k vyhlášení třetího kola voleb, ve kterém zvítězil Viktor Juščenko.

Evropa favorita nemá

"V zájmu Strany regionů, která v roce 2004 podváděla, ale paradoxně je, aby volby proběhly bez falzifikací a nemohly být zpochybněny," říká Jaroslav Grebeňjuk. Na Ukrajině je zakázána publikace výzkumů preferencí před volbami, ale díky novinářským blogům se na veřejnost dostaly výsledky dvou průzkumů, které shodně předpovídají vítězství Janukovyče s 51% podporou, zatímco jeho rivalka by měla získat 39 procent. Podobné průzkumy se dostaly na veřejnost už před prvním kolem a tendenci odhalily správně.

Ve štábu Tymošenkové se ale nevzdávají. "Musíme zabojovat o těch zhruba 15 - 20 procent nerozhodnutých a díky těmto hlasům zvítězíme. Janukovyče do prezidentského křesla nepustíme," burcuje své spolustraníky muž č. 2 v Bloku Tymošenkové Oleksandr Turčinov. Sama Tymošenková ve čtvrtek prohlásila, že pokud bude mít dojem, že sčítání hlasů bylo zfalšováno, vyzve občany, aby vyšli do ulic. Agentura AFP napsala, že Tymošenková v případě volebních podvodů slíbila masové povstání.

Na rozdíl od roku 2004 svět se o ukrajinské volby příliš nezajímá. "Nepodporujeme ani jednoho z kandidátů. Pro nás je kritériem hlavně stabilita Ukrajiny. Země je v hluboké krizi takže čím dřív skončí tahle kampaň nějakým výsledkem, tím lépe," řekl HN nejmenovaný evropský diplomat.