Parametry lodě Mistral

Loď typu Mistral sloužící k obojživelným útokům váží 21,300 tun a měří 199m. Je schopna nést 16 středních nebo těžkých helikoptér, tankový prapor o síle 40 strojů, a na kratší mise až 900 příslušníků námořní pěchoty. Loď je vybavena protivzdušným raketovým systémem a těžkými kulomety 12.7 mm M2-HB Browning. V případě potřeby se dá také využít jako evakuační plavidlo.

Francie oficiálně potvrdila prodej válečné lodi typu Mistral do Ruska a zvažuje požadavek ruského námořnictva na zakoupení dalších tří plavidel. Jedná se tak o největší nákup vojenského vybavení mezi Ruskem a členským státem NATO od konce studené války. Schválení prodeje vyvolalo obavy některých bývalých sovětských republik a otázky představitelů NATO.

Zakoupení lodí je součástí modernizačního plánu ruské armády, který vyhlásil v březnu roku 2009 prezident Dimitrij Medveděv poté, co válka v Gruzii odhalila slabiny v její výzbroji i taktice. Rusko se chystá na modernizaci vydat do roku 2011 téměř 140 miliard dolarů.

S novými loděmi bude Rusko schopné provádět vysoce efektivní námořní výsadky pěchoty i těžké techniky. Šéf ruské flotily řekl, že nová francouzská loď zvládne vykonat během 40 minut to, co černomořská ruská flotila během invaze do Gruzie v roce 2008 zvládla za 26 hodin.

Gruzie deklarovala obavy, že nové lodě mohou být vážnou hrozbou pro její pobřeží, pokud budou umístěny v Černém moři. „Věřím, že není dobrý nápad prodávat takovou loď zemi, která okupovala území jiného národa,“ prohlásil gruzínský kabinetní ministr Temur Jakobašvili. Také pobaltské státy se obávaly schválení prodeje. Litva si již v listopadu minulého roku vyžádala na Francii objasnění dohod s Ruskem a detaily výzbroje a technologií používaných na lodích Mistral.

Znepokojení vyjádřil také diplomatickou cestou ministr obrany USA Robert Gates, který se sešel v Paříži s francouzským ministrem obrany Hervé Morinem. „Chápu, že u některých středoevropských a východoevropských států přetrvávají obavy. Francie chce ale nové vztahy, a to znamená, že musí docházet k novým výměnám. Nemůžeme mít dvojí přístup a říkat, že (Rusko) je partnerem a poté mluvit o vztazích k Rusku jaké byly před rokem 1991,“ prohlásil.

Foto: Naval-technology.com