Ukrajinský správní soud začal v pátek projednávat protest poražené kandidátky v prezidentských volbách Julije Tymošenkové kvůli údajným podvodům. Premiérka tvrdí, že volby, v nichž zvítězil opoziční předák Viktor Janukovyč, byly zmanipulované, a žádá přepočítání části hlasů.

"Přišla jsem bránit Ukrajinu, nechci, aby se budoucnost mého lidu stavěla na pokrytectví a lžích, kterými už byly pošpiněny letošní prezidentské volby. Dnes jsem přišla bojovat," řekla Tymošenková, která přišla k soudu v doprovodu několika poslanců svého tábora.

Před budovou soudu pokojně demonstrovaly tři stovky jejích stoupenců a asi tisícovka stoupenců Viktora Janukovyče.

Janukovyč ve druhém, rozhodujícím kole prezidentských voleb, které se konalo 7. února, zvítězil o 3,5 procenta hlasů před Tymošenkovou a 25. února má být oficiálně uveden do úřadu a složit prezidentskou přísahu.

Tymošenková chce třetí kolo hlasování

Tymošenková ve své stížnosti tvrdí, že volby byly zmanipulované. Týkalo se to podle ní konkrétně více než milionu hlasů, které prý byly zfalšováné anebo špatně spočítáné. Žádá, aby byla zrušena platnost protokolu o výsledcích voleb a aby bylo vyhlášeno třetí kolo hlasování, jako tomu bylo za oranžové revoluce v roce 2004, které zvrátilo původní výsledky ve prospěch Janukovyče a prezidentem se stal Viktor Juščenko.

"Pokud soud nebude proces uměle protahovat, rozhodnutí může být přijato dnes nebo v sobotu," řekl poslanec Janukovyčova tábora Vladyslav Lukjanov, který věří, že rozhodnutí soudu bude "čestné a nestranné".

Soud zatím po dobu projednávání žaloby pozastavil platnost oficiálních výsledků voleb. Odmítl zakázat Janukovyčovi, který jakékoli falšování výsledků popírá, složit 25. února prezidentskou přísahu.

Tymošenková se obrátila na soud přesto, že mezinárodní pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří na průběh voleb dohlíželi, jasně řekli, že hlasování bylo spravedlivé.

Janukovyč se chystá k sesazení Tymošenkové

Jen málo komentátorů očekává, že by Tymošenková u soudu uspěla, a většina soudí, že soud její odvolání zamítne. Na projednání žaloby má soud podle dřívějších informací dva dny.

Janukovyčova Strana regionů v pátek zahájila v parlamentu kroky k sesazení vlády Tymošenkové. Návrh rezoluce s názvem "na zodpovědnost vlády" zveřejnila Strana regionů na svých internetových stránkách. Tato formulace obvykle znamená začátek procesu vedoucího k vyslovení nedůvěry v parlamentu.

Členové vlády a možná i Tymošenková sama budou muset předstoupit před sněm a skládat účty z činnosti kabinetu. Pak se pravděpodobně bude hlasovat. Ukrajinská jednokomorová Nejvyšší rada má 450 poslanců. Pro vyslovení nedůvěry stačí prostá většina 226 hlasů.