Jen přáním hezkého svátku žen v pondělí reagoval slovenský premiér Robert Fico na protesty sdružení slovenských žen před úřadem vlády v Bratislavě. Vytkly mu především sexistické vtipy, které při oslavách svátku zazněly, a žádají omluvu.

Fico například v Banské Bystrici vyprávěl publiku vtip o muži, který se v autobuse tlačí na cestující ženu. Té je to nepříjemné, ale její výhrady zmíněný muž odmítne s tím, že ho vyplácejí euromincemi ve válečcích, které si nese v kapse. Vzpomínal také, že první polibek dostal od matky a že s ní má krásný vztah zřejmě proto, že ho dlouho kojila.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák (Směr-SD) zase přidal vtip o muži, který každou neděli připravuje manželce horší kávu než sobě. Žena to zjistí, když jednou kávy omylem vymění.

"Myslíme, že 8. březen je dnem, kdy se má oslavovat boj za lidská práva žen. Nemyslíme si, že se to může oslavovat sexistickými vtipy, které urážejí ženy a které jim ubližují," řekla novinářům Adriana Mesochoritisová z občanského sdružení Možnost volby.

Slovenský premiér přešel incident bez vyjádření. Prohlásil, že současná vláda nepřijala žádnou legislativu, která by zhoršovala postavení žen nebo zaváděla nerovnost mezi muži a ženami.

Růže před sídlem vlády

Před sídlem vlády se sešly asi tři desítky kritiků. Někteří položili k budově růže, které takto manifestačně Ficovi vrátili. Právě růže totiž zástupci Směru-SD rozdávali v uplynulých dnech ženám u příležitosti dnešního MDŽ.

Podle Mesochoritisové Slovensko neplní závazky v oblasti lidských práv žen. Ty například nadále vydělávají o jednu čtvrtinu méně než muži.

Nejsilnější vládní strana letos opět v regionech zorganizovala oslavy MDŽ. Představitelé Směru-SD v čele s Ficem bavili dámy anekdotami o tchyních a manželském spolužití. Nevyhnuli se ani eroticky laděnému humoru. 

Směr-SD se snaží o obnovení oficiálních oslav MDŽ, známých zejména z dob socialismu, již několik roků. Kořeny MDŽ přitom sahají hlouběji do minulosti. Datum 8. března byla zvoleno zřejmě k uctění protestního průvodu newyorských švadlen za lepší pracovní podmínky a práva, který se konal 8. března 1908.