Čtveřice britských poslanců Elliot Morley, Jim Devine, David Chaytor a Lord Hanningfield stanuli ve čtvrtek poprvé před soudem. Všichni se pokouší vyvrátit obvinění ze zneužívání poslaneckých náhrad, které se provalilo během května loňského roku. Pokud žalobce uspěje a u poslanců se prokáže vina, hrozí jim až 7 let vězení.  

Zatímco poslanci jednohlasně nařčení odmítají, žalobce proti nim vznesl hned vícero obvinění. Poslanec Elliot Morley si měl opakovaně nárokovat proplacení hypotéky v celkové hodnotě 30 tisíc liber, aniž by na to měl právo. Jimi Devine zase předložil k úhradě falešné faktury za uklízeče a papírnické potřeby ve výši 9 tisíc liber.

Další z obviněných, David Chaytor,  si nechal proplácet počítačové služby a nájem nemovitostí, zatímco byl jejich vlastníkem. Státní kasu jeho počínání podle BBC přišlo na 20 tisíc liber.

Vůbec nejvíce se podle žalobce provinil Paul White (lord Hanningfield), který byl obviněn šestkrát za "náhrady, na které neměl nárok". Naopak Lord Clarke se pro tentokrát obvinění vyhnul, jeho případ se ale nadále prověřuje.

Ve čtvrtek ráno se také objevily informace, že policie rovněž zkoumá účetnictví dalšího labouristického poslance Harryho Cohena, který nárokoval 70.000 liber (asi dva miliony korun) za služební byt, zatímco pronajímal svůj dům. Zatím ale nebyl obviněn.

Skandál bude mít vliv také na složení nového parlamentu, který vzejde z nadcházejících voleb. V nich nebude znovu kandidovat nejméně 140 poslanců, především právě kvůli aféře kolem náhrad. Čtveřice, která se ve čtvrtek objevila před soudem, od počátku veškerou vinu důrazně odmítá a považuje se za oběti mediálního honu na čarodějnice. Všichni byli vyloučeni ze svých stran.

Většina ostatních poslanců vyvázla z aféry "jen" s pošramocenou reputací a povinností sporné částky vrátit. Celkem 390 poslanců muselo vrátit na 1,3 milionu liber (asi 39 milionů korun). Skandál kolem poslaneckých náhrad rozpoutal list the Daily Telegraph, když zveřejnil podrobnosti o výdajích, které si nechávali proplácet další členové vlády. V době ekonomické krize vyvolaly informace velké pobouření u veřejnosti.