Na varšavském letišti Okencie krátce po 15:00 SELČ přistálo letadlo z Ruska s rakví s ostatky polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Pietě po přistání přihlížejí prezidentovi příbuzní a nejvyšší představitelé země, včetně premiéra Donalda Tuska, předsedy horní komory parlamentu Bronislawa Komorowského nebo šéfa Evropského parlamentu Jerzyho Buzka.

Přílet letadla živě přenášejí světové zpravodajské televize. Rakev zahalenou v polské vlajce vynesli z letadla polští vojáci a nad rakví prezidenta pronesl modlitbu polský kardinál Józef Glemp a polští biskupové.

"Smutek, žal a bol nyní cítí celá naše vlast a krajané na všech kontinentech," řekl na úvod modlitby za prezidenta a ostatní oběti sobotního neštěstí, při němž zemřelo 96 lidí - především představitelů polského veřejného života. 

Z letiště smuteční průvod zamířil do prezidentského paláce v centru metropole. V ulicích, kterými auto jede, se shromažďují ohromné zástupy Varšavanů. Davy čekají také před palácem, ke kterému od soboty míří kroky tisíců Poláků, zapalují svíčky, pokládají květiny a někteří jen těžko skrývají pláč a smutek.

Po příjezdu do sídla hlavy státu bude rakev umístěna v tamní kapli, kde k ní bude mít přístup jen Kaczyńského rodina, řekl Jacek Sasin z prezidentské kanceláře. "V nejbližší době", ale ne dnes, budou mít podle něho k rakvi přístup i obyčejní lidé. Nebude to ale v kapli, nýbrž na jiném místě prezidentského paláce.  

Polská média neinformují o ničem jiném než o katastrofě, televize neustále ukazují seznam obětí s fotografiemi, v rozhlase hraje smutná hudba a jsou vysílány přenosy ze mší, weby jsou dál zbarveny do černa. Někteří moderátoři sotva zadržují pláč.

Otřes na politické scéně 

Polský letoun Tu-154 s prezidentem Kaczyńským, jeho chotí a dalšími členy vedení státu a armády se zřítil v husté mlze u smolenského letiště v sobotu ráno. V troskách zahynulo 96 lidí, z toho osm lidí z posádky.

Ruští vyšetřovatelé dnes předběžně vyloučili jako příčinu havárie technickou závadu. Šéf ruské komise Alexandr Bastrykin po analýze zvukového záznamu černých skříněk novinářům řekl, že získané poznatky "vylučují technické problémy letounu".

Polsko se po sobotní tragédii, při níž během jednoho okamžiku kromě mnoha jiných zahynuli prezident Lech Kaczyński, poslanci, senátoři, šéfové důležitých státních institucí, ocitlo v bezprecedentní situaci, politická scéna je zpustošená. Nikdo si zatím nedokáže představit, jakou podobu bude mít v budoucnu polská politika, jasné ale je, že se změní.

Předseda Sejmu Bronislaw Komorowski zřejmě až po skončení týdenního státního smutku vyhlásí předčasné prezidentské volby. Nicméně kdo se bude o nejvyšší post v zemi ucházet, je zatím velkou neznámou. V sobotu zahynuli dva prezidentští kandidáti: Lech Kaczyński, který sice oficiálně neoznámil, že bude o znovuzvolení usilovat, ale vše tomu nasvědčovalo, a Jerzy Smajdziński, kandidát Svazu demokratické levice.

Památku obětí uctí také Česká republika. Prezident Václav Klaus a vláda ho vyhlásí na den pohřbu obětí nehody, ten zatím není určen, zřejmě půjde o příští sobotu. Státní vlajky na vládních budovách budou jako výraz soustrasti a solidarity s polským lidem staženy na půl žerdi. Termín pohřbu podle něj ještě není oficiálně stanoven.

V Praze se také uskuteční mše za oběti neštěstí. V pátek v 10:00 ji bude v katedrále sv. Víta sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka. Účast předběžně slíbili i prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer a polský velvyslanec Jan Pastwa, sdělil ČTK mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.

Památku obětí chtějí uctít i čeští fotbalisté, jejich trenéři, fanoušci a fotbaloví funkcionáři. Mluvčí Českomoravského fotbalového svazu Petr Svěcený ČTK sdělil, že oběti si připomenou minutou ticha, která zahájí všechny dnešní a pondělní zápasy Gambrinus ligy a 2. ligy. Zároveň se pravděpodobně odloží i termíny hokejových a fotbalových utkání naplánovaných na příští víkend.