Maďaři v neděli absolvovali první kolo parlamentních voleb. Předvolební průzkumy ukazují, že hlasování se značnou převahou vyhraje dosavadní opoziční pravicová strana Fidesz a ukončí osm let vlády socialistů. Podle agentury Median zřejmě získala 54 až 57 procent hlasů, což zaručuje ústavní většinu.

Na druhém místě podle Medianu se značným odstupem skončili socialisté s 55 křesly (19 až 20 procent hlasů), které těsně s 49 mandáty následuje krajně pravicová strana Jobbik. Ta by se měla do parlamentu dostat poprvé se ziskem 15 až 17 procent hlasů.

Účast ve volbách je zatím nižší než v minulých volbách. K urnám v téměř 11 tisíc hlasovacích místnostech má právo přijít 8,3 milionu voličů, kteří si na další čtyři roky zvolí svoje zástupce do 386členného Národního shromáždění. Do 17:30 tak učinilo přes 59 procent hlasujících - téměř o tři procenta méně než před čtyřmi lety, upozornila agentura MTI. První předběžné výsledky lze očekávat později večer.

Volební systém v Maďarsku je velmi komplikovaný. Takzvaný supersmíšený systém spojuje poměrnou a většinovou volbu. Druhé kolo voleb se bude konat 25. dubna.

Orbán: Prioritou je obnova Maďarska

Poslední průzkumy ukázaly, že Fidesz expremiéra Viktora Orbána má podporu více než 60 procent rozhodnutých voličů. Orbán tak má velkou šanci stát se příštím premiérem. Volební místnosti se uzavřely v 19 hodin. První předběžné výsledky lze očekávat dvě hodiny poté.

"Doufám, že v pondělí se probudíme v jiné zemi," prohlásil dnes v Budapešti Orbán, když odevzdával svůj hlasovací lístek. Jako hlavní úkol parlamentních voleb označil překonání beznaděje. Maďarsko, na které vážně dopadla hospodářská krize, se potýká se ztrátou pracovních míst a špatným stavem státních financí.

Současný socialistický premiér Gordon Bajnai podle DPA při dnešním hlasováním novinářům řekl, že věří ve volbu těch kandidátů a stran, kteří "chtějí Maďarsko vést dále po demokratické cestě". Předvolební průzkumy naznačily, že socialisty může v oblíbenosti překonat extremistický Jobbik. Ten otevřeně vyzývá k řešení "cikánské kriminality" a otázky maďarských menšin v sousedních státech.

Status zahraničních Maďarů během kampaně k nelibosti Slovenska otevřel také Fidesz. Orbán jim navrhl udělit občanství. Proti tomuto záměru se ohradila Bratislava. Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že případné vítězství Fideszu zhorší již tak chladné sousedské vztahy. Na jihu Slovenska totiž žije početná maďarská menšina.

Kromě socialistů a ultrapravicové strany Jobbik by se do parlamentu mohla dostat ještě ekologicky zaměřená strana Je možná jiná politika (LMP). Poslední průzkumy jí připisovaly čtyři procenta hlasů, pro vstup do Národního shromáždění je však třeba překonat pětiprocentní hranici.

Agentury zatím nehlásí k průběhu voleb žádné komplikace. Během hlasování ale nejméně jeden člověk zemřel. V západomaďarském městě Berhida nedaleko Balatonu dostala osmapadesátiletá žena přímo ve volební místnosti infarkt, zemřela v helikoptéře při převozu do nemocnice. V tom samém volebním okrsku postihla sedmdesátiletého muže srdeční slabost, záchranka ho následně převezla do nemocnice.