Speciál: Polská tragédie

Barack Obama a Angela Merkelová nepřijedou na pohřeb tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho ženy, který proběhne v neděli v Krakově. Důvodem je omezení letového provozu nad Evropou.

Podle Gazety Wyborczy svou účast už zrušilo 18 delegací, mezi nimi například španělský král Juan Carlos i švédský panovník Karel XVI. Gustav. Nepřijede ani kanadský premiér Stephen Harper nebo finská prezidentka Tarja Halonenová, omluvily se také delegace z Makedonie, Indie, Japonska, Jižní Korei, Nového Zélandu, Mexika, Pákistánu a Egypta.

Krakovské letiště zůstane pro civilní lety uzavřeno po celou neděli, v případě, že to dovolí počasí, budou povoleny pouze přistání vládních speciálů.

Podle meteorologů však nelze očekávat, že by se situace v příštích hodinách výrazně zlepšila. „Aktivita byla přes noc poměrně silná a objem dýmu tak pořád roste,“ řekl agentuře AP islandský geolog  Magnus Tumi Gudmundsson. „Bohužel se nezdá, že by byl v dohlednu konce,“ doplnil.

Podle britského meteorologa Graema Leitcha navíc leteckým společnostem a cestujícím příliš nenahrává ani aktuální počasí. „Británie a většina Evropy je v tuto chvíli ovlivněna tlakovou výší, což znamená, že větry jsou poměrně slabé a mrak se rozpadá pomalu,“ uvedl Leitch s tím, že neočekává „výrazné změny“ ještě v několika příštích dnech.

Kvůli uzemnění letadel od Irska po Itálii už musela své plány změnit řada evropských politiků. Český prezident Václav Klaus zrušil návštěvu Lotyšska a spolu s premiérem Janem Fischerem a pražským arcibiskupem Dominikem Dukou pojedou na krakovský pohřeb vlakem a automobilem.

Vláda s iPadem

Zdlouhavý přesun čeká i portugalského prezidenta Aníbala Cavaka Silvu, který uvízl na služební cestě v Praze. Dnes se vydá autem do Štrasburku, kde přespí, pak bude pokračovat do Barcelony, odkud by měl letět do Lisabonu. Stejnou cestu absolvuje jeho delegace ve třech autobusech.

Německé kancléřce Angele Merkelové se zase podle DPA zkomplikoval návrat z USA do Německa. V sobotu musela přistát v Lisabonu a pokračovat do Říma. Odtud pak autobusem cestovala do Bolzana v jižním Tyrolsku. Zde by měla ona i její doprovod přenocovat a v neděli autobusem odjet do Německa. Norský premiér Jens Stoltenberg zase uvízl přímo v New Yorku a vládu musel řídit na dálku pomocí svého iPadu.

Ve svízelné situaci se ocitly i deseti tisíce pasažérů běžných leteckých spojů. Na pařížském letišti tak například čeká jedna z cestujících Anissa Iskerová, která měla se svým synem odcestovat do Miami. Chlapec se má v Americe podrobit speciální léčbě, která by mu umožnila chodit. Ošetření, na než jsou dlouhé pořadníky, stojí 3000 dolarů (téměř 56.000 korun), které v případě neúčasti propadnou. "Když jsem mu řekla, že nemůžeme odcestovat, zpanikařil, protože chápe, co je v sázce," řekla Iskerová s pohledem na svého syna.