Na mnoha mezinárodních letištích se staly letenky do Říma, Atén a Madridu nedostatkovým zbožím. Po třídenní výluce letového provozu nad značnou částí starého kontinentu je už ale evropských trosečníků po světě tolik, že budou čekat na letenky do Evropy dny, možná i týdny. Naléhavě shánějí informace o tom, která z nemnoha evropských letišť ještě nevyřadil z provozu nebezpečný mrak z islandské sopky, píše agentura AP.

Uzavírání vzdušného prostoru pro civilní leteckou dopravu v Evropě začalo ve čtvrtek a v některých evropských státech bylo prodlouženo do pondělí. Vzdušný prostor nad ČR zůstane pro leteckou dopravu uzavřen minimálně do pondělních 12:00.

"Zatím se nám nepodařilo sehnat jediný let do Evropy," říká dvaapadesátiletý Dirk Maertens, který bivakuje na mezinárodním letišti v Bangkoku společně s manželkou a šestnáctiletým synem. Maertensovi v sobotu spali na umělohmotných letištních sedačkách, protože jejich let domů do Belgie byl zrušen. Plánují, že zde budou kempovat i v neděli pro případ, že by se uvolnila místa v některém z dávno vyprodaných letů společnosti Thai Airways do Říma.

Podobný dopravní kolaps moderní Evropa nepamatuje. Na své plány musely zapomenout nebo je odsunout na později miliony cestujících. Nervózní turisté si po celém světě vyprávějí o případech zmeškaných svateb, obchodních jednání či dovolených, za což může hrozivý mrak, který by mohl poškodit motory letadel.

Ruské ministerstvo zahraničí zavedlo nepřetržitou konzulární službu, která vystavuje 72hodinová víza cizincům, kteří uvízli na některém ze tří moskevských letišť.

Některá jihoevropská letiště fungují

Zatímco některé evropské aerolinky přistupují k dočasnému propouštění personálu, aby se vyrovnaly s finančními ztrátami kvůli zrušeným letům, asijské letecké společnosti se snaží najít cestu, jak zachovat co nejvíce spojů. Thai Airways, které prý výluka přijde denně v přepočtu na 56 milionů korun, vyzývají pasažéry, jejichž lety z Bangkoku byly zrušeny, aby raději letěli na některé z jihoevropských letišť, která ještě fungují. Počínaje pondělkem tyto aerolinky přidají zvláštní spoje do Říma a Madridu. Není totiž vůbec jasné, kdy bude otevřeno devět jiných evropských letišť, na které Thai Airways také létají.

Indické Jet Airways přesměrovaly své lety do New Yorku a Toronta přes Atény. Momentálně nemohou zajišťovat své spoje do Londýna či Bruselu.

Aerolinky věří v částečné obnovení letů. Jejich finanční ztráty se již pohybují ve stovkách milionů dolarů. Několik evropských zemí v neděli podniklo testovací lety, které mají zjistit bezpečnost evropského letového prostoru uzavřeného kvůli vulkanickému mračnu z Islandu. Podobné testy se uskutečnily již ve čtvrtek nad Finskem a v sobotu nad Německem a Nizozemskem.