Aktivita islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull oslabuje a vulkán chrlí do vzduchu méně popela. Řada zemí tak částečně nebo zcela otevírá svůj vzdušný prostor. Už v noci umožnily letecký provoz nad svým územím Británie či Nizozemsko, ve středu se k tomu chystá i Německo a Francie. I pražské letiště se dává do pohybu.

Podle Letiště Praha plánují aerolinie na středu přes 320 letů, což je zhruba 80 procent běžného provozu. V úterý letiště odbavilo méně než polovinu letů z letového řádu.

V Berlíně, v Brémách a v Hamburku jsou už od středečního časného rána povoleny přílety a odlety některých letadel. Podle úřadů je velká šance, že během dne se bude nebe nad Německem postupně otevírat a večer bude zcela volné pro dopravu.

Podle agentury Reuters mělo časně ráno otevřít svůj vzdušný prostor i Polsko. Létat je už možné také nad Finskem, místní úřady předpokládají, že v 11:00 bude do provozu uvedena většina letišť. Rovněž společnost Air France doufá, že se dnes uskuteční všechny její dálkové lety.

Podle islandských meteorologů chrlí sopka do vzduchu méně popela a ten stoupá jen do výšky tří kilometrů. Vítr kolem vulkánu se navíc otočil na sever a nežene popel směrem k Evropě.

Evropská letová služba Eurocontrol uvedla, že situace v letecké dopravě by se měla vrátit k normálu během několika dní.

Aerolinky se po několikadenní odstávce začínají potýkat se stresem ze snahy zajistit přepravu všech čekajících cestujících. Letiště upozornila na to, že přednost v přepravě dostanou lidé s aktuální letenkou. Ti, kterým byl let zrušen nebo odložen, budou muset počkat.

Pasažéry podle BBC přesto potěšilo, když z letišť začala odlétat první letadla. Na mnoha místech lidé podle reportéru tleskali radostí. "Nikdy jsem nebyl tak šťastný, že se mohu vrátit domů," uvedl turista v Los Angeles, který se několik dní nemohl dostat do Paříže.