Islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson v úterním rozhovoru pro zpravodajský server BBC varoval, že výbuch sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull na jihu Islandu je jen "malou zkouškou" před podstatně většími erupcemi, které lze na ostrově v brzké době očekávat.

Podle něj má Island sám do budoucna připravené nouzové plány a podobně by se prý měly zařídit i vlády dalších evropských zemí.

"To, čeho jsme byli svědky v posledních několika dnech, by mohlo být teprve začátkem událostí, které se budou opakovat celé 21. století," konstatoval Grímsson v době, kdy se evropská letecká doprava pomalu začíná zotavovat z ochromení způsobeného sopečným prachem z Islandu.

Obavy se týkají především vulkánu Katla, který se nachází asi 20 kilometrů východně od sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull. Podle názoru řady vědců jsou oba vulkány propojeny sítí magmatických kanálů. Předchozí tři erupce pod ledovcem Eyjafjallajökull byly vždy následovány erupcí podstatně větší Katly.

Erupce sopky Katla, kterou pokrývá půl kilometru ledu jednoho z největších islandských ledovců Mýrdalsjökull, by měla podle islandského prezidenta ničivé celosvětové dopady.

"Katla je mnohem větší a vybuchuje minimálně jednou za století. Poslední erupce se odehrála v roce 1918, takže už pár let čekáme novou," prohlásil Grímsson.

"Naše země má pro takový případ připraveny nouzové plány. Domnívám se, že je nejvyšší čas, aby začaly plánovat také evropské vlády a letecké společnosti," dodal.

Experti nicméně zatím žádné známky aktivity vulkánu Katla nezaznamenali.