Švýcarská policie objevila desítky uren s lidským popelem v bahně na dně Curyšského jezera. Oznámila to agentura AP, podle níž je případ spojován s praxí "asistovaných sebevražd" v curyšském ústavu Dignitas. Lékařskou pomoc k dobrovolnému odchodu ze světa Švýcarsko u nevyléčitelně nemocných toleruje.

Švýcaři si objev uren okamžitě začali spojovat s eutanazií. Pokud by byl popel mrtvých z této praxe ukládán na dno jezera bez povolení, znamenalo by to porušení zákona.

Služby ústavu Dignitas využívají i lidé z dalších zemí. Ve většině států je eutanazie ilegální, povolená je jen v Nizozemsku, Lucembursku, Belgii a americkém státě Oregon.

Bývalá zaměstnankyně curyšské kliniky Soraya Wernliová švýcarskému bulvárnímu deníku Blick řekla, že na dně jezera leží nejméně 300 uren. Končí tak podle ní zhruba každý třetí klient ústavu.

Policie začala případ vyšetřovat už minulý týden, kdy na oranžové urny náhodou narazili policejní potápěči. Ti původně hledali zatahovací střechu, která spadla do jezera z jejich člunu.

Schránky nejsou označeny štítky se jmény, což by mohlo zkomplikovat řádné pohřbení ostatků například v urnovém poli hřbitova.

Už na podzim roku 2008 byly na dně Curyšského jezera nalezeny kosterní pozůstatky a popel. Podezření i tehdy padlo na Dignitas. Blick má k dispozici dopis, jenž dokládá pohřbení 81leté "zákaznice" kliniky právě v Curyšském jezeře.

"Potvrzujeme, že 11. srpna 2003 ve večerních hodinách byl popel paní Marthy H., skonalé 20. července, svěřen vodám Curyšského jezera...," stojí v potvrzení s podpisem zakladatele Dignitas Ludwiga Minelliho. Ten podle Blicku nemá koncesi ke "komerčnímu" ukládání popela v jezeře. Za to mu prý hrozí pokuta ve výši až 50 tisíc švýcarských franků.