Irská letiště obnovila zhruba po pětihodinové uzavírce způsobené novému přílivu sopečného popela v atmosféře provoz. V Irsku bylo v úterý zrušeno na 200 letů. 

Zatímco tamní úřady vzhledem k pokračující vulkanické činnosti na Islandu varují před opakovanými uzavírkami vzdušných přístavů, evropští ministři dopravy hledali možnosti koordinovaného postupu v obdobných situacích v budoucnu.

Unie hodlá mimo jiné ujasnit pravidla pro vyplácení kompenzací cestujícím za zrušené lety. Zároveň chce vytvořit krizový tým pro podobné případy. Evropská komise zároveň k dnešnímu dny odhadla škody "sopečné krize" na evorpském leteckém sektoru až na 2,5 miliard. 

Irsko v úterý dopoledne zrušilo domácí letový provoz a starty z irských letišť. Podle Irského leteckého úřadu (IAA) platil zákaz pro lety od 8:00 do 14:00 SELČ. Na provoz v tranzitních letových koridorech z Británie a kontinentální Evropy se zákaz nevztahuje.

Bez omezení se létalo i nad českým územím. "V českém vzdušném prostoru je situace jak má být a není nic hlášeno," řekl mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Středisko letového provozu ale sleduje aktuální situaci kolem pohybu sopečného popela.

Bezprostředním důvodem irského zákazu byl severovýchodní vítr, který hnal sopečný popel k irskému pobřeží. Sopka totiž o víkendu začala vypouštět zřetelně tmavší dým, což naznačuje novou erupci a zesílení činnosti. "Irsko se dostalo do oblasti zvýšené koncentrace popela, která přesahuje hodnoty přípustné pro letecké motory," uvedla IAA v prohlášení. Letový provoz nad zbytkem Evropy bude podle irského úřadu v úterý normální.

Nicméně podle pracovníka Českého hydrometeorologického ústavu současné předpovědi nenasvědčují tomu, že by se vulkanický prach dostal nad evropské vnitrozemí. "Zvýšené množství prachu je nyní v oblasti mezi Islandem a britskými ostrovy, a to ve výšce maximálně pět až 5,5 kilometrů," řekl meteorolog s tím, že tomu tak bude i v nejbližších 24 hodinách. Napomáhá tomu severozápadní proudění, proto se prach z Islandu rozšířil do Skotska a Irska. "Naopak ve střední Evropě je proudění od jihozápadu," upřesnil.

O ztmavnutí dýmu vypouštěného sopkou informovala v neděli a pondělí islandská média a internetové blogy. Podle deníku Morgunbladid by mohlo jít částečně o popel z nové erupce vulkánu. Kouř stoupá zatím jen do relativně nízkých výšek, což znamená, že by neměl být roznášen příliš daleko.

Také podle islandského rozhlasu RUV činnost sopky od víkendu opět zesílila. Zpod ledovce Gigju vytéká od neděle větší množství vody, naznačující tání ledovcových vrstev v oblasti vulkánu. Tání by svědčilo o tom, že ze sopky Eyjafjallajökull opět vyvěrá více lávy.

Popel ze sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull způsobil v polovině dubna téměř týdenní kolaps evropské letecké dopravy, když si vyžádal odvolání více než 100.000 letů. To postihlo i Česko, kde byly zrušeny stovky letů.

Nehledě na projevy zvýšené aktivity sopky zůstal po celý dnešek provoz na islandských letištích normální. Irský letecký prostor je ohrožen novým oblakem sopečného popela, který se k němu blíží. IAA proto vyhlásil varování, konkrétní opatření ale budou záviset na vývoji počasí, směru postupu a hustotě mraku.