Letadla na transatlantických linkách se musejí vyhýbat obřímu oblaku popela z islandské sopky Eyjafjallajökul, zpoždění kvůli tomu dosahuje až dvou hodin. V sobotu o tom podle agentury AP informovaly evropské a irské letecké úřady.

Oblak o délce 2000 kilometrů v sobotu podle odhadů zasáhne oblast mezi jižním Grónskem a Španělskem, nevyhne se zřejmě ani jižní Francii. Španělsko už oznámilo uzavření několika letišť na severozápadě země - agentura AFP hovoří o 15 letištích. Uzavírku zvažuje i Portugalsko.

Celkově se v sobotu v Evropě očekává kolem 25.000 letů. Denně letí mezi americkým kontinentem a Evropou na 600 letadel. Kvůli mraku sopečného popela musejí mnohá létat na jiných, delších trasách; mraku se vyhýbají ze severu nad Grónskem (asi z 60 procent) nebo z jihu nad severním Španělskem (40 procent letů). Kvůli delší trase, která způsobuje hodinové až dvouhodinové zpoždění, musejí brát i víc paliva.

"Máme za to, že v podstatě většina transatlantických letů dnes bude muset být odkloněna," uvedla mluvčí leteckého úřadu Eurocontrol Kyla Evansová. "Očekáváme kvůli tomu podstatná zpoždění," dodala.

Kvůli mraku sopečného popela musejí mnohá létat na jiných, delších trasách. Kvůli tomu musejí brát i víc paliva.

Devadesátiminutové až dvouhodinové zpoždění hlásí například letadla společnosti American Airlines. Delta Air Lines hlásí asi půlhodinová zpoždění.

Ve Španělsku je od 12:00 SELČ zavřeno celkem 15 letišť v severní části země včetně těch v Bilbau, Zaragoze nebo Salamance. Uzavírka kvůli vysoké koncentraci částic popela potrvá minimálně šest hodin. Podle leteckého úřadu Eurocontrol nastává podobná situace i v severním Portugalsku a v části jižní Francie. Mrak prý ohrožuje letecký provoz až ke španělské Barceloně a francouzskému Marseille.

Sopka Eyjafjallajökul vypustila další oblak popela v noci na pátek. Podle evropské letecké služby Eurocontrol oblak způsobuje velké problémy, protože stoupá až do výše 10.500 metrů, která odpovídá letové hladině transatlantických letů. V minulých dnech se částice popela objevovaly maximálně ve výškách kolem šesti kilometrů.