Křesťanští demokraté vyšli z nedělních voleb v nejlidnatější spolkové zemi jako poražený vítěz. Sice zcela těsně porazili sociální demokraty (přesně o 6200 volebních lístků), ale 34,6 % hlasů na obnovu černo-žluté koalice nestačí. Hlavně kvůli špatnému výsledku liberálů, kteří získali přízeň pouze 6,7 % voličů.

Kancléřka Merkelová tak ztratila kontrolu nad Spolkovou radou, v níž jednotlivé země potvrzují většinu federálních zákonů. Černo-žlutá koalice po ztrátě klíčových šesti křesel v Severním Porýní-Vestfálsku, kde žije skoro dvakrát víc obyvatel než v Česku, už nemá v horní komoře parlamentu většinu.

Merkelová: vyrovnaný rozpočet má teď přednost

Ačkoliv o složení nové vlády se teprve začíná vyjednávat, Merkelová hned první den otevřeně rezignovala na možnost uskutečnit daňovou reformu: „Snížení daní nebude v dohledné době možné prosadit, určitě ne pro roky 2011 a 2012. Přednost teď musí mít konsolidace státního rozpočtu.“ Tím de facto pohřbila hlavní bod svého vládního programu s liberály a prvních pět stran koaliční smlouvy.

Podle německých komentátorů voliči potrestali vládní koalici za nečinnost během prvního půlroku společné vlády. Merkelová totiž splnění všech hlavních slibů včetně daňové a zdravotnické reformy odložila až na dobu po volbách v Severním Porýní, aby neohrozila výsledek své strany.

Ze stejného důvodu údajně váhala i se souhlasem s finanční pomocí Řecku, ze které Německo zaplatí zdaleka největší díl ze všech států EU: 22,4 milliard eur. Nakonec spolkovou vládu za přešlapování na místě místo očekávané pochvaly Němci potrestali. Výsledek voleb tak výrazně ztížil realizovatelnost jádra vládního programu.

Merkelová se okamžitě ocitla pod tlakem koaličního partnera i vlastní partaje. Podle řady významných funkcionářů CDU právě ona nese hlavní odpovědnost za porážku. Bývalý dlouholetý náměstek spolkového ministra obrany Willy Wimmer v deníku Leipziger Volkszeitung dokonce požaduje její rezignaci.

SPD těsně prohrála, ale chce sestavit vládu

Zatímco kancléřka musí mírnit vnitrostranickou kritiku, sociální demokraté cítí šanci znovu získat moc, o kterou ve své tradiční baště při předchozích volbách po téměř 40 letech přišli. Přestože SPD skončila až těsně druhá, předsedkyně strany v Severním Porýní Hannelore Kraftová se chce stát ministerskou předsedkyní: „Volby jasně ukázaly, že si lidé nepřejí pokračování dosavadní koalice. SPD je zpátky a chce vládnout,“ řekla v rozhovoru pro zpravodajský server týdeníku Der Spiegel.

Kraftová teď ale musí vyřešit problém, s kým by vládu mohla sestavit. Kvůli tomu, že se do zemského sněmu dostala také postkomunistická strana Die Linke, padla možnost obnovit preferovanou rudo-zelenou koalici, byť jen o dva mandáty.

Dostanou se k moci postkomunisté?

Reálné možnosti jsou v tuto chvíli pouze dvě. První z nich je velká koalice s křesťanskými demokraty, kteří ale sotva budou chtít souhlasit s požadavkem Kraftové, aby se coby vítěz voleb smířili s rolí juniorpartnera.

Druhou variantou je rudo-zelená vláda s podporou postkomunistů. Kraftová už prohlásila, „že žádnou variantu předem nevylučuje.“ Levice, která je zatím u moci v Berlíně a Braniborsku, by tak poprvé získala přímý vliv i na Západě.

Otázka spolupráce s postkomunisty ve starých spolkových zemích je přitom uvnitř SPD velmi kontroverzní. Před rokem a půl rudo-rudo-zelený projekt ztroskotal v Hesensku. Tehdejší předsedkyně strany Andrea Ypsilantiová totiž po několikaměsíčním vyjednávání nezískala pro takovou vládu u čtyř poslanců vlastní partaje důvěru.

Nové volby pak vyhráli křesťanští demokraté, sociální demokraté naopak doplatili na ztrátu důvěry u voličů i v podzimních volbách do Spolkového sněmu.