Británie to nezažila od druhé světové války - Britové se ve středu pět dnů po volbách probudili s první koaliční vládou. Tu vytvořil 52. britský premiér David Cameron a jeho konzervativci s liberálními demokraty. Krok sice uvítaly zejména finanční trhy, celkové ohlasy na novou vládu ale nejsou jen pozitivní. Koaliční vláda může přinést mnoho nástrah, varují některé britské deníky.

Vládu ve středu oficiálně představili nový britský premiér David Cameron se svým zástupcem Nickem Cleggem. Má vydržet pět let a podle nich přinést zemi "historický" posun. 

Nový premiér David Cameron už během kampaně sliboval, že dostane Británii z nepříliš příznivé ekonomické situace, která se stala jedním z nejdůležitějších volebních témat. Nová vláda chce začít u rozpočtu.

Liberální demokraté přistoupili na záměr konzervativců již letos snížit deficit, který dosahuje 11 procent HDP, o šest miliard liber. Toryové naopak údajně souhlasili s návrhem liberálů na postupné zvýšení stropu nezdanitelného příjmu na 10.000 liber ročně (asi 300.000 korun).

Po prvních informacích o sestavení nové vlády posílila libra, nahoru šel index londýnské burzy FTSE a zájem je o vydávané britské dluhopisy. Londýnská finanční čtvrť City uvítala podle britského tisku novou vládu jako nejlepší možné řešení v naději, že začne rychle snižovat rekordní rozpočtový deficit.

V sílu vlády ve spojitosti se stavem ekonomiky věří také britský tisk. David Cameron dosáhl uspořádání, které poskytne silnou a stabilní vládu a změnu v tom, jak se dělá politika, napsaly pravicové The Times. "Koalice přinese Británii vládu, jakou potřebuje v době ekonomického ohrožení."

Jsou tu i rizika

Vyjma ekonomických priorit britský tisk varuje před úskalími spojenými s podobou nové vlády. The Guardian lituje, že liberální demokraté nezkusili uzavřít vládní pakt s labouristy a propásli tak šanci na zavedení poměrného volebního systému, jaká se jen tak nevrátí.

Připouští ale, že pro Británii je lepší koalice liberálních demokratů s konzervativci, než menšinová vláda toryů. Stejně tak se domnívá, že zkušenost práce koaliční vlády povede k tomu, že stranická politika v Británii se provždy změní.

Komentátor deníku The Independent připomíná liberálním demokratům, že to také znamená, že "skončila desetiletí impotentní opozice a věčných řečí".

Volební pat v Británii: Koalice liberálů a konzervativců se rýsuje, ale ztěžka - čtěte ZDE

Pravicový bulvární list Daily Express zase varuje liberální demokraty, aby se jako slabší partner ve vládě "nesnažili vrtěti psem". Také levicový bulvár Daily Mirror se domnívá, že "tuto zflikovanou vládu budou pronásledovat dlouhodobá nevraživost, vzájemné podezřívání a protikladné politické programy".

Pravicový The Daily Telegraph nemůže liberálním demokratům zapomenout přechodnou snahu uzavřít vládní dohodu i s labouristy. "I když dohoda konzervativců s liberálními demokraty je nezbytným partnerstvím k zajištění silné a stabilní vlády, šéf liberálů Nick Clegg se bude muset hodně snažit, aby obnovil vzájemnou důvěru, kterou podlomil flirtem s bývalým premiérem Gordonem Brownem," napsal list.

"Brown odešel důstojně"

Stejný list upozorňuje na další riziko pro Cameronovu vládu - vlastní poslance nespokojené s tím, že ustoupil příliš požadavkům liberálních demokratů. Podle deníku dalo soukromě najevo nespokojenost na 25 konzervativních poslanců, včetně pěti, kteří museli ustoupit a přepustit očekávaná místa v kabinetu liberálním demokratům.

Financial Times píší, že Brownovou demisí se zavřely dveře za 13 lety vlády "nových labouristů". Tak se označovala generace labouristických politiků v čele s bývalými premiéry Tonym Blairem a Gordonem Brownem, která posunula levicové labouristy ke středu.

Všechny deníky se také shodují, že přes veškeré kontroverze, které vyvolával v premiérském křesle, se Brown rozloučil s funkcí důstojně. "Gordon Brown ukončil 13 let vlády labouristů s grácií a důstojností," napsal The Daily Telegraph.