V Německu loni bylo registrováno 4523 Čechů podezřelých ze spáchání trestného činu. V nejlidnatější zemi Evropské unie tak ale tvoří pouhé jedno procento vyšetřovaných cizinců, a v kriminálním žebříčku národů zaujímají 23. příčku. Vyplývá to z německé policejní kriminální statistiky, kterou v úterý zveřejnil německý ministr vnitra Thomas de Maizière.

Dohromady bylo loni v Německu 462.378 cizinců podezřelých ze spáchání trestného činu. Nejvíc mezi nimi bylo Turků (102.520) a Poláků (30.094). Na dalších příčkách se v nelichotivé statistice umístili státní příslušníci Itálie, Srbska, Rumunska, Iráku a Ruska.

Žebříček uzavírají občané Ukrajiny, Rakouska, USA, Makedonie a České republiky. Přes 140.000 podezřelých, což je třetina všech cizinců, je však vedeno v kolonce "ostatní".

Častěji než Češi mívají v Německu problémy se zákonem některé další sousední národy. Francouzi z podílem 1,6 procenta zaujímají 11. příčku, Nizozemci třináctou. Belgičany, Lucemburčany a Švýcary však statistika zvlášť vůbec neuvádí.

Češi si poměrně nízký, zhruba jednoprocentní podíl na páchání trestné činnosti v Německu drží dlouhodobě, ačkoli z příhraničních oblastí se občas ozývají stížnosti na údajné zvýšení kriminální činnosti po rozšíření schengenského prostoru.

Statisticky však lze v pohraničí doložit z celoněmeckých údajů nárůst trestné činnosti jen u krádeží automobilů. Policie ale nerozvádí, kdo se na tomto druhu trestné činnosti podílí.

Policie v největší německé zemi Bavorsku letos v březnu informovala, že Češi mají v tomto rozsáhlém regionu nelichotivé první místo v podílu cizích státních příslušníků na pašování drog do Bavorska. Kvůli němu bylo loni u sousedů vyšetřováno 308 Čechů - nejvíce ze všech cizinců. Drogových deliktů obecně ale ze strany občanů ČR ubylo. Loni bylo kvůli nim v Bavorsku zadrženo 503 Čechů, zatímco v roce 2008 to bylo 526.

Celkově německá policie loni zaznamenala zhruba jednoprocentní pokles počtu trestných činů na 6,05 milionu. Objasněno bylo 55,6 procenta případů, čímž němečtí vyšetřovatelé dosáhli nejlepšího výsledku od zavedení celoněmecké statistiky v roce 1993. Předloni bylo objasněno 54,8 procenta trestných činů.

Městy s nejčastějším výskytem kriminality v přepočtu na rozlohu města jsou v Německu Frankfurt nad Mohanem, Hannover, Berlín a Brémy.

Statistiky neuvádí odhad počtu trestných činů, o nichž se policie nedoví.