Slovensko má necelý měsíc po volbách nový parlament. Zástupci šesti politických stran, které překročily pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Národní rady, složili ve čtvrtek slavnostní slib. Poslanci na ustavující schůzi také zvolili předsedu 150členné sněmovny a zvolit by měli také místopředsedy.

Předsedou zákonodárného sboru se stal předseda druhé nejsilnější strany vládní čtyřkoalice Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Zvolení Sulíka se očekávalo, k získání tohoto postu mu ale v prvním kole tajné volby chyběl jeden hlas. Druhé kolo hlasování již proběhlo hladce, vyslovilo se pro něj 80 ze 149 přítomných poslanců.

Pokud by Sulíkovi nevyšel ani druhý pokus, volba by se podle hlasovacího řádu mohla opakovat nejdříve v pátek. Ke zvolení předsedy parlamentu je potřebný souhlas nadpoloviční většiny všech 150 poslanců, budoucí vládní strany mají ve sněmovně 79 mandátů.

Směr-sociální demokracie (Směr-SD) si jako vítěz voleb nárokovala předsednické křeslo, do funkce navrhla dosavadního místopředsedu Národní rady Miroslava Číže. Ten podle očekávání neuspěl.

Neúspěch koaličního kvarteta v prvním kole hlasování připsala budoucí premiérka Iveta Radičová nezkušenosti nových členů sněmovny. Na hlasovacím lístku se totiž poslanci museli vyslovit pro jednoho ze dvou kandidátů a zároveň odmítnout druhého z nich. Některé lístky prý byly správně označeny ve prospěch Sulíka, ale socialistický kandidát Číž nebyl vyškrtnut.

Čtveřice koaličních stran nominovala na posty místopředsedů bývalého šéfa parlamentu Pavla Hrušovského (Křesťanskodemokratické hnutí), místopředsedu předcházející Národní rady Milana Horta (Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana) a někdejšího místopředsedu sněmovny Bélu Bugára (Most-Híd). Opozici přiznala jedno křeslo místopředsedy, do kterého vítěz voleb Směr-SD navrhl dosluhujícího premiéra a šéfa strany Roberta Fica.

Šéfku koalice čtyř středopravých stran Ivetu Radičovou ve čtvrtek necelý měsíc po volbách jmenoval ministerskou předsedkyní prezident Ivan Gašparovič poté, co kabinet levicového premiéra Roberta Fica podal demisi.

Bývalá ministryně práce je nejen první premiérkou Slovenska, ale i první ženou, která se v novodobé historii země dostala do finále prezidentských voleb. Loni prohrála duel s Gašparovičem, který post obhajoval.

Radičová se stala premiérkou ve čtvrtek, ostatní členové nové vlády, vicepremiér a 13 ministrů, převezmou jmenovací dekrety v pátek. Největší koaliční strana SDKU-DS obsadí v nové vládě kromě premiérského křesla ještě čtyři ministerstva, Liberní SaS připadla funkce předsedy parlamentu a rovněž čtyři ministerská křesla, KDH tři a maďarsko-slovenský Most-Híd získal dva ministerské úřady a křeslo vicepremiéra.

Nová vláda se chce soustředit zejména na řešení ekonomických problémů, prioritou bude konsolidace veřejných financí a boj s nezaměstnaností. Radičová po nedávném podpise koaliční smlouvy uvedla, že chce omezit poslaneckou imunitu jen na výroky v plénu. Koaliční strany také počítají například se zavedením voleb přes internet nebo s tím, že zdravotní pojišťovny budou moci opět vytvářet zisk.