Demise Ficovy vlády, nový parlament a kabinet, který bude poprvé v historii fungovat pod vedením ženy - Ivety Radičové. To jsou události, které rezonují Slovenskem.

Vedle ostřílených politiků, kteří si vládnutí vyzkoušeli, jako například nový šéf diplomacie Mikuláš Durinda, ministr financí Ivan Mikloš, ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanská nebo nový šéf vnitra Daniel Lipšic bude mít kabinet sedm nováčků.

Neumí anglicky

Znepokojení nad některými z nich dal veřejně najevo i prezident Ivan Gašparovič. Zarazila ho například nominace strany Svoboda a Solidarita (SaS) na post ministra obrany. Stal se jím Lubomír Galko. Bývalý programátor, ředitel Kauflandu a majitel řetězce prodejen s potravinami Dona.

Nemá žádné zkušenosti s bezpečnostní problematikou. Bude přitom zodpovídat nejen za agendu spojenou s NATO, ale spadají pod něho i tajné služby.
Galko nezapírá, že jeho slabou stránkou je znalost angličtiny. Aktivně hovoří rusky. I to vzbudilo prezidentovy rozpaky.

„Neumím si představit jak bude bez potřebných zkušeností a znalostí jednat například s ministrem obrany USA,“ divil se Gašparovič.

„Budu mít odborné zázemí. Kdybych si na to netroufal, nepřijal bych to,“ oponoval Galko. Jeho hlavním cílem je podle jeho slov „očistit resort od korupce a klientelismu.“

Zřejmě zcela s jeho názorem nesouhlasí nová premiérka Radičová. Ta dala včera večer Galkovi ultimatum – plynně anglicky se musí naučit do tří měsíců. Co bude následovat, pokud to ministr nesplní naznačila jen pokrčením ramen a úsměvem.

Reklamní mág

Ještě větší pozornost vzbudil návrh strany SaS, aby ministerstvo hospodářství vedl Juraj Miškov. Ten je známý působením v reklamní sféře. Jako šéf reklamní agentury spolupracoval s podnikateli, kteří byli spojování se stranou Směr.

Podle dostupných informací obchodoval například s jedním z mecenášů Ficovy strany Vladimírem Póórem. Bývalým spolupracovníkem Vladimíra Mečiara a aktivním účastníkem jeho „divoké privatizace“.

Miškov, ale dohady o „bratříčkování“ s lidmi spojenými se Směrem či HZDS popírá. O tom komu firmu prodává údajně nevěděl.

Miškov je velkým zastáncem dekriminalizace marihuany a čelil i podezření, že za to bojuje proto, že ji sám užívá. Na facebooku napsal, že je to „nesmysl a zpravodajská hra“. Informaci údajně obdržel od známého, ale od koho neřekl.

Lidé z reklamní branže pro deník Směr většinou vyjádřili přesvědčení, že se Miškov do korupce nezaplete. O jeho podnikatelských schopnostech hovořili s respektem. Miškov prý vždy dodržoval principiálnost a pravidla. Jeho firma byla loni vyhodnocena jako nejlepší reklamní agentura roku.

Známý moderátor

Daniel Krajcer přechází do ministerského křesla v resortu kultury z televizního studia. Moderoval diskusní relace na Markíze a do vstupu do SaS v televizi JoJ, kde působil i ve vedení. Komerční televizi JOJ ovládá finanční společnost J&T a tak si někteří kladou otázku, zda může být Krajcer skutečně nezávislým ministrem.

Mnohé nominace překvapila, protože o post se ucházela i Magda Vášáryová. Sama potvrdila, že se na to připravovala čtyři roky.

I Krajcer chce zbavit resort korupce. Navíc ho čeká řešení financování veřejnoprávního rozhlasu i televize. Zrušení koncesionářských poplatků za SRo a STV je jednou z otázek referenda, které se na Slovensku bude konat 18. září. Nastupující ministr chce transformovat i veřejnoprávní tiskovou agenturu TASR.

Neuralgickým bodem kultury byl i klientelismus v Audovizuálním fondu. Je všeobecně je známé, že dotace dostávaly firmy blízké jeho členům.

Analytik Ján Baránek si myslí, že velkou předností Krajcera je to, že důvěrně zná mediální prostředí. Je ale nutné všechny kroky podrobně sledovat.

Fundovaný šéf

Ministerstvo práce a sociálních věcí povede Jozef Mihál (SaS). Jeho specializací je poradenství v oblasti daní, odvodů, vzdělávání a pracovního práva. Je velkým zastáncem zavedení reformy daní a odvodů.

Kamarádi mu přezdívají „Tirák“. To proto, že začátkem roku podpořil stávku autodopravců proti mýtnému systému. Podle většiny analytiků je Mihál pro resort práce dobrou volbou. „Kromě odborných znalostí má i sociální cítění,“ myslí si politolog Michal Horský.

Samotný Mihal je rozhodnutý vytvořit „květinové“ ministerstvo. Tedy takové, které bude problémy lidí řešit tak, aby se cítili jako v „dobré bance“.

V politice se ocitl v roce 2005, když veřejně kritizoval reformy tehdejšího ministra zdravotnictví Dzurindovy vlády Rudolfa Zajace. Ten ho požádal, aby se stal jeho externím poradcem a Mihál to přijal.