Silné bouře a přívalové srážky, před kterými varovali meteorologové, se ve čtvrtek odpoledne přehnaly přes Moravu, na Bruntálsku místy spadlo až 50 milimetrů vody. K večeru se bouřková mračna objevila nad Vysočinou a jižními a západními Čechami. Doprovází je silný vítr a krupobití. Informoval ČTK Český hydrometeorologický ústav. Prudké bouřky hrozí podle předpovědí až do neděle.

První blesky se odpoledne objevily v okrese Jeseník a Šumperk, přešly nad Bruntálsko a poté ustoupily ve směru na sever. Další bouřková jádra se ale objevila v Čechách, kolem 18:00 se nejsilnější bouře vyskytují nad Českomoravskou vrchovinou a na jihovýchodním kraji okresu Jindřichův Hradec. V Plzeňském kraji nejsou podle ČHMÚ blesky tak intenzivní.

Meteorologové varují, že přívalové srážky mohou přinést až 50 milimetrů srážek, což znamená, že místy spadne až 50 litrů na každý metr čtvereční půdy.

Nejintenzivnější bouře ale přijdou v sobotu, přičemž na Moravu a do Slezska se budou přesouvat až ve večerních hodinách a pak budou slábnout. V noci na neděli budou bouřky od západu přecházet v trvalejší srážky, uvedli meteorologové.

Bouřky si vyžádaly tři oběti

Také západní Evropu sužovala tropická vedra. Přerušila je vlna bouří. Vichřicí vyvrácené stromy usmrtily dva muže - jednoho v kempu nedaleko v Lyonu, druhou obětí je myslivec, kterého bouře zastihla v lese poblíž německého Kasselu. 

V Nizozemsku zemřel jeden člověk nedaleko Arnheimu, když se přes místní kemp přehnalo tornádo. Větrná smršť zde rovněž zranila osm osob.

Tornádo meteorologové zaznamenali i v Sársku na západě Německa. Větrná smršť zde strhala střechy asi 30 domů a poničila desítky aut. Vítr rovněž strhl střechu obchodního domu v Mohuči. Při jiném incidentu v Porýní byli u města Neuwied zraněni tři lidé, když stan, ve kterém leželi, sebral vítr a po pěti metrech letu vzduchem s ním udeřil o dřevěný plot. Dvacetiletá žena, jež byla ze stanu, musela být s poraněním páteře hospitalizována.

Není to přitom letos poprvé, co Němci zažili tornádo. Tento v Evropě málo vídaný úkaz se už v pondělí prohnal na pobřeží Severního moře, kde poškodil kemp poblíž oblíbeného ostrova Helgoland. Dva lidé byli těžce zraněni.

Meteorologové hlásí tornádo také z britské vesnice Martley v hrabství Worcestershire, kde vichr vyvracel stromy. Poblíž belgického Lutychu zase malé tornádo poškodilo několik domů a strhalo telefonní vedení. V belgickém městě Jodoigne jižně od Bruselu strhl vítr střechu sportovního centra. Při neštěstí bylo zraněno osm lidí.

Nepříznivé počasí komplikovalo i dopravu, když na několik hodin zastavilo provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem i na menším letišti v Düsseldorfu. V okolí belgického Lutychu zase stály vlaky.

Vlna bouří postupuje podle německých meteorologů dál směrem na východ. V pondělí ráno byly nejsilněji zasaženy oblasti v jihovýchodním Bavorsku. Vítr zde dosahoval rychlosti 90 kilometrů v hodině a přinášel přívalové deště.

Vedry trpí lidé i zvířata

Ve střední Evropě ale převážně přetrvávají velká vedra s teplotami až kolem 35 stupňů Celsia. Takové počasí prožívalo vedle Česka i Rakousko. "Stěží tu a tam mráček, žádný vítr, lidé a zvířata trpí, lesy vysychají, nebezpečí požáru citelně vzrůstá. Meteorologové předpovídají prudké bouřky až na sobotu," charakterizovala situaci u našich jižních sousedů agentura APA. Podle rakouského centrálního úřadu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) za to může horký, suchý vzduch ze Španělska, který svou teplotou nepřipouští vznik mraků, ačkoli se z povrchu země odpařuje vodní páry poměrně dost.

Na Slovensku reaguje na pokračující vedra stále více podniků zkracováním pracovní doby, zvýšením přídělů vody nebo zrušením některých druhů prací. Administrativní obory ale spoléhají na klimatizaci nebo větrání. Ocelárny U. S. Steel Košice s 11.000 pracovníky například zavedly častější střídání zaměstnanců v horkých provozech, rozšířily dodávky pitné vody a začaly poskytovat i minerálky.

Ve Švédsku uvízli cestující ve vlaku

Švédsko zažilo ve středu večer nový výpadek rychlíků kvůli vedrům. Na rozdíl od úterního případu, kdy cestující uvízli v porouchaném vlaku na trati na šest hodin, tentokrát to bylo jen na jednu hodinu. Rychlík X-2000 z Malmö do Stockholmu se náhle zastavil, klimatizace vypadla, okna nejsou otvírací a dveře vagonů ovládané centrálně zůstaly automaticky uzavřené. Problém byl zřejmě v tom, že technické zařízení švédských vlaků není stavěné na tak vysoké teploty, uvedla železnice SJ. Oznámila také, že za úterní šestihodinový případ "uvěznění" lidí v porouchaném vlaku odškodní příslušné cestující nejen vrácením jízdného, ale i šekem na 800 švédských korun (asi 2160 Kč), což je čtyřnásobně více, než dráhy nabízely ve středu.

Navzdory bouřím však v západní a jižní Evropě i v dalších dnech můžeme očekávat vysoké teploty a převážně slunečno. Například v Aténách má být podle serveru WeatherOnline o víkendu kolem 35 stupňů, v Marseille 33 a v Madridu až 37stupňová horka. Teploty kolem třicítky by měly vydržet i ve střední a východní Evropě.