Prodej budovy německého velvyslanectví v Praze Německu je stále otevřenou záležitostí. Naznačil to v pondělí v Berlíně podle agentury DPA německý ministr zahraničí Guido Westerwelle po setkání se svým novým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Šéf německé diplomacie uvedl, že o získání dosud pronajímaného paláce chce Berlín s českou stranou jednat. Oba ministři mají v pondělí večer společným letadlem odcestovat do Kábulu na úterní mezinárodní konferenci o Afghánistánu.

Německé velvyslanectví v České republice má sídlo v barokním Lobkovickém paláci na Malé Straně. Už loni začal Berlín hovořit o tom, že by chtěl pražský palác získat do vlastnictví, zatímco Česko by získalo nyní nevyužívané bývalé sídlo amerického velvyslanectví v centru Berlína. Stávající česká ambasáda v německé metropoli potřebuje rekonstrukci.

Westerwelle v pondělí potvrdil, že jednání o možném získání pražského objektu do německého vlastnictví trvají. "Máme v Praze velvyslanectví, které je pro německé dějiny významné jako málokteré jiné místo ve světě," prohlásil v pondělí Westerwelle po setkání se Schwarzenbergem.

Na pozemku západoněmeckého velvyslanectví v Praze v roce 1989 našlo útočiště až 4000 uprchlíků z komunistické NDR. V Praze čekali na možnost vycestování do západního Německa, čehož se dočkali 30. září, kdy jim to z balkonu pražského velvyslanectví oznámil osobně tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher. Tehdy vyslovil jednu z nejslavnějších vět německých dějin: "Přišli jsme vám oznámit, že dnes vaše vycestování..." Zbytek věty zanikl v ohlušujícím jásotu uprchlíků.

První cesta do Berlína

Schwarzenberg je v Německu na své první zahraniční cestě po nástupu do funkce. Podle prohlášení českého velvyslanectví v Berlíně to Westerwelle označil za "dobré znamení pro nejlepší sousedské vztahy".

Schwarzenberg zdůraznil úzkou kooperaci obou zemí v rámci evropské politiky na Balkáně nebo v Afghánistánu. "Také proto má první cesta oficiální cesta směřovala do Berlína," uvedl Schwarzenberg.

Ministři v Berlíně rovněž ocenili španělské angažmá v přijímání propuštěných poltických vězňů z Kuby. "Došlo zde k určitému posunu, kdy jsou kubánští političtí vězni propuštění, nicméně poté posíláni mimo svou vlast nebo vyhošťováni. To není svoboda, ale spíše změna taktiky režimu," upozornil Schwarzenberg.