Na mnoha místech pevninského Řecka ubývá v obchodech nejrůznější zboží, citelně se místních i turistů dotkl především nedostatek pohonných hmot. Důvodem je protest pracovníků čerpacích stanic a řidičů proti vládní reformě. Stávkují již od pondělí.

Desetitisíce turistů uvízly v hotelích a v kempech, protože nesehnaly do aut benzin, aby odjely domů nebo do dalších destinací. Na několika málo čerpacích stanicích, kde bylo ještě možné benzin a naftu koupit, se tvořily dlouhé fronty.

V několika čtvrtích Atén zmizelo ze supermarketů veškeré ovoce a zelenina. A kvůli nedostatku pohonných hmot přestalo fungovat již několik řeckých trajektů.

Cestovky se bouří

V důsledku těchto událostí své cesty do Řecka stornovaly podle informací médií již tisíce turistů, protože mají strach, že nebudou moci natankovat a že by s vozidlem v zemi uvízly. Například na Krétě více než dvě stovky turistů svá pronajatá vozidla jednoduše odstavily, když neměly čím naplnit nádrž.

Svazy cestovních kanceláří tří turisticky nejoblíbenějších řeckých ostrovů Kréty, Korfu a Rhodosu, v emocionálně zabarveném apelu vyzvaly vládu, aby něco urychleně podnikla.

"Pokud tato situace potrvá ještě dalších 24 hodin, přerušíme práci. Směřujeme k bankrotu. Pro (turistický průmysl) to je poslední rána," citovala agentura DPA z textu společného prohlášení svazu.

Majitelé čerpacích stanic a řidiči asi 30 tisíc cisteren a nákladních vozů stávkují na protest proti plánům na změnu licenčních pravidel, která má posílit konkurenci v odvětví. Změna pravidel je součástí podmínek pro půjčku v objemu až 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč), kterou Řecku slíbily země eurozóny a Mezinárodní měnový fond.

Slzný plyn v akci

Během čtvrteční demonstrace rozehnala policie asi 500 protestujících řidičů slzným plynem. Incident však rychle skončil.

Vláda ve středu vydala nařízení, podle něhož se tito řidiči musejí vrátit do práce. Odboráři však odpověděli, že budou nařízení ignorovat.

Příkaz civilní mobilizace, který vláda ve snaze o ukončení stávky použila, je součástí nouzových ustanovení, jež jsou normálně vyhrazena pro případ války či živelní pohromy. Stávkující řidiči dostali 24 hodin na návrat do práce, jinak jim hrozí uvěznění a ztráta licence.

Řidiči však prohlásili, že se proti tomuto nařízení postaví nepřímo a že budou pokračovat ve svých protestech různými formami neposlušnosti.