Ředitelka ruské prezidentské rady pro lidská práva Ella Pamfilovová oznámila rezignaci den poté, co prezident Dmitrij Medveděv podepsal zákon o posílení Federální bezpečnostní služby (FSB). Ačkoliv Pamfilovová nespojila své odstoupení explicitně s tímto zákonem, je souvislost zřejmá. Byla totiž jednou z hlasitých kritiček kontroverzní novely. „Dělali jsme vše, co jsme mohli, aby byl text novely zrevidován,“ řekla ve čtvrtek listu Kommersant.

Prezidentem podepsaná novela výrazně rozšiřuje pravomoci FSB a podle Kremlu má pomoci v boji proti extremismu, v ruské společnosti má však řadu kritiků.

„Je možné si připomenout i nedávné události v USA, kde se v posledním desetiletí pod heslem boje s hrozbou terorismu značně rozšířily pravomoci tamních tajných služeb, jejichž akce často přímo porušují ústavu USA. Účinnost takových kroků je značně pochybná; stejné pochybnosti vyvolává i nynější rozšíření pravomocí FSB,“ připomíná například komentář agentury RIA Novosti.

Jako v 70. letech

Největší kontroverze vyvolala část, která dává příslušníkům FSB pravomoc „oficiálně varovat“ kohokoliv, jehož chování naznačuje, že by mohl spáchat trestný čin. Od takto varované osoby pak mohou žádat vysvětlení, kdo ho nepodá, čelí hrozbě pokuty nebo až patnáctidenního zadržení.

Organizace Memorial srovnává novelu s vyhláškou ze 70. let, která také znala institut „varování“. „Je těžké si představit, že vyhláška z 25. prosince 1972 zabránila byť jen jedinému zločinu,“ stojí v prohlášení Memorialu. „Nicméně víme o desítkách případů, kdy bylo 'varování' dáváno nekonformním sovětským občanům, kteří svou nekonformitu veřejně vyjadřovali,“ připomíná lidskoprávní organizace.

Anekdotický boj proti extremismu

Kromě obav, že novela bude použita proti opozici, panují i pochyby o její účinnosti v oblasti, ke které má být podle vlády určena.

„Značné síly se vydávají na boj proti "nacionalismu" a "extremismu". Protože ale často takové hrozby prostě neexistují, má "boj" proti nim nezřídka anekdotický charakter: blokuje se přístup k webovým serverům, kde by "mohla" být extremistická literatura, kam občas zahrnují i některá klasická díla ruské literatury,“ píše RIA Novosti.

Doplňuje, že se v zemi nikdo nestará „o reálné hrozby schopné v dohledné budoucnosti vést k rozpadu země“ jako je korupce, přebujelá byrokracie či „neúčinná práce soudů umocněná zvůlí policie“.