Kriminalisté od loňského září vyšetřují případ údajné vraždy z roku 1945 u Dobronína pro podezření z trestného činu vraždy. Několik obyvatel vesnice tehdy údajně zavraždilo asi 15 německých obyvatel určených k odsunu. Na místě je prý ubili a hodili do společného hrobu.

Ostatky budou zkoumat antropologové v Brně. Pokusí se identifikovat zemřelé porovnáváním vzorků DNA s jejich možnými příbuznými, kteří žijí převážně v Německu. Průzkum v Budínce potrvá zřejmě do pátku, zkoumání ostatků pak ještě asi dva měsíce.

Bernd Posselt, který snahu České republiky uvítal, zároveň ale vyzval také vládu Petra Nečase, aby se zasadila o zrušení takzvaných zákonů o beztrestnost. Ty bezprostředně po skončení druhé druhé světové války kvalifikovaly jako oprávněné vraždy a další těžké zločiny na nevinných sudetoněmeckých civilistech v dané době.

Zatím se ale stále neví, jestli po prokázání vraždy bude někdo stíhán. Kriminalisté v Česku se už dříve vyšetřováním takových zločinů z konce druhé světové války zabývali. Ale ani když prokázali spáchání vraždy, z trestného činu genocidy ještě nebyl nikdo obviněn. Vražda by byla již promlčena, genocida však ne.

Na případ z Dobronína policii upozornil jihlavský novinář Miroslav Mareš, který archivní materiály shromažďuje. Tvrdí navíc, že poslední z "vrahů" je stále naživu.