Boj s odpadky

Loni Brazílie podobně vrátila 1400 tun odpadu do Velké Británie, připomíná AFP.

Basilejská úmluva zakazuje mezi zeměmi přepravu odpadu z domácností. O pohybu a další charakteristice nebezpečného i jiného odpadu přes hranice je navíc vyvážející země povinna písemně informovat zainteresovanou zemi. Přeprava takového materiálu je povolena pouze na základě oficiálního souhlasu země, kam je náklad určen. Odpad nelze vyvážet za účelem likvidace, nýbrž pouze k recyklaci. Česko se připojilo k Basilejské úmluvě v roce 1992, Brazílie a Německo o rok později.

České ministerstvo životního prostředí 18. srpna ČTK mimo jiné sdělilo, že z minulosti jsou registrovány tři případy nedovoleného vývozu odpadů z ČR do třetích zemí. Ve všech těchto případech byl nelegální vývoz zjištěn nizozemskými kontrolními orgány již při pokusu opustit Evropu přes přístav Rotterdam a čeští odesílatelé následně dobrovolně zajistili vrácení odpadů do ČR nebo jejich alternativní zpracování v jiné zemi.


Brazílie odeslala lodí zpět do Německa kontejner s 22 tunami nelegálního odpadu, údajně kontaminovaného, který pochází z Česka. České ministerstvo životního prostředí v Praze v úterý ČTK potvrdilo informace místních médií, že odpad byl naložen v Česku, konkrétně to bylo ve firmě NeOmA. Ministerstvo uvedlo, že tento týden Česká inspekce životního prostředí provede kontrolu ve firmě, ze které byl odpad do Brazílie vypraven.

"Následné sankce vyplynou z této kontroly," sdělilo dále české ministerstvo. Současně uvedlo, že v případě odeslání odpadu byl porušen postup daný mezinárodní úmluvou. Proto ministerstvo životního prostředí požádá kolegy v Brazílii o stanovisko k celému případu.

Z LDPE tašky až přes 20 tun odpadu

Společnost NeOmA, specializovaná na vývoz recyklovatelných plastů do celého světa, se v prohlášení zaslaném ČTK ohradila proti nařčení, že její produkt obchodovaný dále asijskou firmou byl klasifikován jako toxický. Kauzu považuje za smyšlenou a hodlá se proti ní bránit všemi dostupnými prostředky.

V prohlášení firmy se dále uvádí, že při medializaci tohoto případu postupně vznikla dezinformace, kdy z prázdné LDPE tašky od nových dětských plen "narostlo" přes 20 tun toxického odpadu. Vývoj případu podle společnosti NeOmA potvrzuje firmou zjištěné informace o nekalém jednání asijských firem v rámci konkurenčního boje o pozici na brazilském trhu.

Odpad nyní míří do Hamburku, odkud byl vypraven, a podle sdělení německých úřadů ČTK tam také může být zlikvidován. Záležet prý bude na dohodě s majitelem kontejneru nebo jeho dopravcem.

Náklad přivezla za oceán korejská firma jako recyklovatelný materiál, brazilské orgány ochrany životního prostředí jej jako kontaminovaný odhalily 3. srpna. Podle mezinárodních dohod lze falešně deklarovaný škodlivý náklad vrátit zpět do místa, odkud byl vypraven, napsala agentura AFP.

"Náklad byl vypraven v sobotu večer z Rio Grande do Sul, kde byl zachycen, zpět do Německa," řekl mluvčí brazilské agentury pro životní prostředí (Ibama) Fernando Marques.

"Naše technické služby nabídnou rejdařství nebo majiteli toho kontejneru tento odpad zlikvidovat zde v Hamburku," řekl v úterý ČTK telefonicky mluvčí hamburského úřadu pro životní prostředí Björn Marzahn. Zda odpad zůstane v Německu, nebo se vrátí do Česka, bude podle něj záviset na rozhodnutí jihokorejského dopravce nebo majitele kontejneru, kterého hamburské úřady prý neznají. V současnosti se s nimi podle Marzahna snaží navázat kontakt.

Brazílie podle Marquese využila Basilejskou úmluvu o kontrole a pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a o jejich zneškodňování, přijatou koncem 80. let. Ta stanovuje pravidla mezinárodní kontroly a transportu odpadů ohrožujících lidské zdraví a životní prostředí.

V kontejneru měly být oficiálně plasty určené k recyklaci. Inspektoři v něm ale nalezli "kontaminované usazeniny", špinavé obaly na čistící prostředky, použité jednorázové plenky či blíže neupřesněný kontaminovaný odpad, uvedl již dříve brazilský deník Diário Popular. Podle serveru Últimas Notícias kontejner obsahoval i potravinové obaly a zbytky krmiva pro zvířata. V průvodních dokumentech bylo údajně napsáno, že obsah kontejneru pochází z Česka.

Marzahn ČTK řekl, že hamburské úřady jsou s českým ministerstvem v kontaktu, "ne však jako vyšetřovací orgán, ale jako kolegové".

Kontejner podle brazilských serverů nechala z Hamburku vypravit hongkongská firma Dashan. Korejská firma Hanjin Shipping, která kontejner do Brazílie dopravila, dostala pokutu 1,5 milionů realů (asi 16,5 milionu Kč). Náklad musela odvézt zpět do Německa do deseti dnů od obdržení úředního rozhodnutí, tedy do 23. srpna, jinak by dostala další pokutu. Pokutu 400.000 realů (zhruba 4,4 milionu Kč) dostala i firma Recoplast.