Odborníci z OSN zvolili vyčítavý postoj k řešení romského přistěhovalectví v "zemi galského kohouta". "Ti lidé nedostali všechny informace! Nebo jste je donutili," tvrdí výbor.

OSN zároveň vyzvalo vládu prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby se snažila, spíše než o odsun, o integraci mezi francouzské a potažmo i evropské obyvatelstvo. Obává se totiž, že v zemi neustále sílí projevy xenofobie i mezi politickou špičkou. Zaznamenala totiž mezi nimi nárůst rasistických projevů.

Organizace prý v posledních týdnech získala informace o kolektivním posílání Romů z Francie "bez svobodného, úplného a informovaného souhlasu všech jednotlivců". Důležité je vyhnout se i nadále "kolektivním repatriacím" a hledat trvalá řešení, která budou plně respektovat jejich základní lidská práva.

Podle jejich návrhu by teď Francie měla namísto vyhošťování zajistit Romům přístup ke vzdělání i zdravotní péči a zabezpečit jim bydlení.

Odborníci OSN rovněž vyzvali středopravou vládu prezidenta Nicolase Sarkozyho k boji proti údajnému znepokojivému nárůstu rasistických a xenofobních projevů u některých politiků. Výbor je rovněž "znepokojen nárůstem incidentů a násilností s rasovým podtextem proti Romům" ve Francii.

Od začátku letošního roku Francie vystěhovala přes 8300 Romů. Tyto repatriace jsou součástí bezpečnostní politiky, kterou koncem července vyhlásil Nicolas Sarkozy s tím, že "nelegální osady jsou jen líhní kriminality, prostituce a žebroty". Odsun se přitom týká především rumunských a bulharských Romů.

Francouzská vláda navíc každému, kdo opustí zemi dobrovolně, věnuje 300 eur (přibližně 7430 korun) za dospělého jedince a dalších 100 eur za každé dítě.

Proti vyhošťování se postavila většina organizací hájící lidská práva. Nevoli ale také vyjádřila Rada Evropy, evropští socialisté nebo Vatikán. Ten ale zároveň zdůraznil, že se nechce zaplést do politických debat. Jen projevuje pastýřskou starost o lidi.