Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se ve čtvrtek na okraj Valného shromáždění OSN sešel se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Hovořili mimo jiné i o dostavbě jaderné elektrárny Temelín, o niž má ruská strana zájem. Novinářům to po schůzce řekl šéf české diplomacie, který setkání označil za příjemné.

"Pan ministr Lavrov mi zdůraznil určitý zájem o tuto nabídku," řekl bez bližších podrobností Schwarzenberg. Jednou z firem, které se ucházejí o dostavbu Temelína, je ruský Atomstrojexport v konsorciu s českou Škoda JS. Dalšími uchazeči o zakázku za zhruba 500 miliard korun na dostavbu dvou bloků v jaderné elektrárně jsou americký Westinghouse a francouzská Areva. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na jaře 2012.

Oba ministři spolu jednali i o dalším odzbrojování v Evropě. "Bylo mi vysvětleno ruské stanovisko, kterému jsem pozorně naslouchal. Já jsem vysvětlil ministru Lavrovovi naše zásadní stanovisko, že každý pobyt vojáků na území cizího státu se musí opírat o souhlas hostitelské země," řekl český ministr. Rusko od konfliktu s Gruzií v roce 2008 udržuje na části jejího území své vojáky.

Pozvání ruského prezidenta na výstavu

Lavrov také podle českého ministra projevil zájem o to, aby ruské podniky mohly investovat v Česku, a naopak aby české podniky investovaly u nich. Na přetřes přišla i otázka víz, která Rusové potřebují na cestu do České republiky. Schwarzenberg řekl Lavrovovi, že ČR je v této věci vázána předpisy Evropské unie.

Český ministr také zopakoval pozvání prezidenta Václava Klause jeho ruskému protějšku Dmitriji Medveděvovi na návštěvu České republiky. Podle Schwarzenberga by ruský prezident mohl přijet při příležitosti výstavy Z kremelských pokladů, která se připravuje na Pražském hradě. Šéf české diplomacie také pozval do Prahy Lavrova.

Schwarzenberg na Valné shromáždění přijel spolu s Klausem, který vede českou delegaci. V pátek by se Schwarzenberg například měl sejít se svým syrským protějškem Valídem Mualimem. Klaus v sobotu vystoupí na Valném shromáždění s projevem, který by se měl týkat globálního vládnutí.

Všeobecná rozprava 65. zasedání Valného shromáždění OSN, které se účastní na 130 hlav států a premiérů, začala v newyorském sídle světové organizace dnes a potrvá do 30. září. Vedle amerického prezidenta Baracka Obamy, který již z tribuny VS OSN promluvil, se dnes ještě očekávají například projevy slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče nebo íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.