Vizitka Eda Milibanda

 

Ed je mladším bratrem Davida Milibanda, který pracoval v labouristické vládě Gordona Browna jako ministr zahraničí. Narodil se 24. prosince 1969 v Londýně, je synem marxistického teoretika Ralpha Milibanda a Marion Kozakové (židovského původu z Polska, kteří za 2. světové války uprchli do Belgie).

Studoval v Oxfordu a na London School of Economics. Po krátkém intermezzu v televizní žurnalistice psal v roce 1993 řeči pro Harriet Harmanovou, exministryni pro ženy a rovnost pohlaví a od letošního volebního fiaska Gordona Browna též vůdkyni labouristů a parlamentní opozice. Psal také projevy Gordonu Brownovi, když byl ministrem financí.

Po vítězství labouristů ve volbách v roce 1997 začal pracovat jako poradce Gordona Browna. Od roku 2005 zasedá v britském parlamentu.

Od června 2007 do října 2008 pracoval jako náměstek ministra v úřadu vlády a kancléř lancasterského vévodství. Poté se stal ministrem pro energii a změnu klimatu, kterým byl až do vládního střídání stráží letos v květnu. Tehdy také oznámil svůj úmysl kandidovat na pozici šéfa labouristů. V té době byl britské veřejnosti méně známý než jeho bratr, ale byl oblíbený ve straně a měl podporu odborů.

Ed Miliband není ženatý, jeho partnerkou je právnička Justine Thorntonová, se kterou má jednoho syna.

Za vlády Gordona Browna byl Edův bratr David ministrem zahraničí. Bylo to poprvé od roku 1938, co v kabinetu seděli dva sourozenci a vůbec poprvé to byli socialisté.

Ed chce získat zpět sympatie nižších zaměstnaneckých vrstev, které labouristy opustily v posledních volbách, a tak propaguje uvalení padesátiprocentní daně z ročních příjmů nad 100.000 liber (dosud nad 150.000).

 


Novým šéfem britské opoziční Labouristické strany se v sobotu v Manchesteru stal bývalý ministr energetiky a pro klimatickou změnu Ed Miliband. V "bratrovražedném" boji porazil poměrně překvapivě a nejtěsnějším rozdílem svého staršího bratra, bývalého ministra zahraničí Davida Milibanda.

Podle výsledků vnitrostranických voleb, které byly zveřejněny v Manchesteru v předvečer konference labouristů, získal Ed Miliband v posledním kole hlasování 50,65 procenta hlasů a David 49,35 procenta. O vítězi rozhodly přerozdělené hlasy dalších kandidátů, kteří zůstali s odstupem za oběma bratry - exministra školství Eda Ballse, bývalého ministra zdravotnictví Andyho Burnhama a poslankyně Diane Abbottové.

Čtyřicetiletý Ed Miliband nastupuje do čela strany po květnových volbách, ve kterých labouristé po 13 letech vlády prohráli a po kterých z čela strany odstoupil tehdejší premiér Gordon Brown. Jako první hned po volbách oznámil svou kandidaturu pětačtyřicetiletý David Miliband, který byl také dlouho považován za favorita. O vítězství jeho bratra rozhodla především o něco větší podpora odborů a stranických aktivistů.

Ed byl blízkým spolupracovníkem Gordona Browna a bývá řazen k levicovějšímu proudu ve straně. Naopak David patřil spíše do okruhu dalšího expremiéra a Brownova soka, Tonyho Blaira, a je považován za centristu.

Britští analytici poukazují na to, že Ed je možná o něco levicovější, než jeho bratr, ale dosud se snažil především vyhrát souboj o vedení strany. Jako šéf opozice, který bude chtít vyhrát volby a stát se příštím premiérem, se bude muset posunout ke středu.

Po ohlášení výsledků vedly první kroky nového šéfa labouristů k bratrovi, se kterým se v záplavě blesků fotoaparátů objal. V projevu pak zdůraznil, že dneškem končí souboj o vedení a "všichni budeme postupovat kupředu společně jako tým".

Nová generace labouristů

Již během uplynulého týdne se sešli spolupracovníci obou bratrů a potvrdili, že David bude zasedat ve stínovém kabinetu i v případě Edova vítězství.

Ed Miliband poděkoval svým předchůdcům v čele strany, Gordonu Brownovi a Tonymu Blairovi, ale připomněl, že "labouristé prohráli volby a prohráli je o hodně". "Vím, že jsme ztratili důvěru, vím, že jsme ztratili kontakt, a vím, že se musíme změnit," zdůraznil s tím, že chápe obavy lidí z imigrace, z drahého bydlení a z dalších problémů. "Dnes převzala labouristy nová generace."

Prohlásil, že bude jako vůdce opozice podporovat vládní koalici konzervativců a liberálních demokratů, když "bude dělat správnou věc", a bude se ostře stavět proti v opačném případě. Vláda musí něco dělat s rozpočtovým deficitem, ale s vizí rovnoprávnější společnosti, prohlásil v souvislosti s hlubokými škrty, které koalice chystá.

Labouristická strana vybírala nového vůdce poměrně složitým způsobem. Od června pětice kandidátů absolvovala desítky debat po celé zemi. O vítězi pak rozhodovali z jedné třetiny řadoví členové, ze třetiny odboráři a ze třetiny labourističtí poslanci.

Bratři Milibandové pocházejí ze severního Londýna, chodili do stejné školy a na stejnou univerzitu (v Oxfordu) a nakonec se sešli jako ministři v Brownově vládě. Naposledy byli dva bratři členy britského kabinetu v roce 1938.

Jejich rodiče jsou původem polští Židé, kteří za 2. světové války uprchli do Belgie. Jako politici jsou mnohem více centrističtí než jejich otec, marxistický sociolog Ralph Miliband. Jejich matka dosud žije.