Uniforma milicionáře není zárukou bezpečnosti ani pro jejího nositele. Odborníci spolu s ruským prezidentem proto vyzývají k urychlené reformě.

O pouliční spravedlnosti se přesvědčil například praporčík Vadim Bojko z Petrohradu. Počátkem září internet oblétly záběry, na nichž při rozhánění opoziční demonstrace bez důvodu mlátí lidi po hlavách obuškem a vláčí je za vlasy.

Vedení milice nejdřív tvrdilo, že milicionáře nemůže poznat, a když jeho totožnost odhalila veřejnost, potrestalo ho jen formálně - dostal důtku za "nevhodné a netaktické chování vůči občanům".

Jeden občan se s tím však nesmířil a s "něčím těžkým" v ruce si na milicionáře počkal před jeho domem. Praporčík skončil v nemocnici s otřesem mozku.

Poprvé se o útocích na milicionáře začalo mluvit počátkem roku, když na Dálném východě skupina mladíků začala systematicky odstřelovat pracovníky milice údajně jako pomstu za šikanu a mučení některých z nich. Lidé je okamžitě přejmenovali na "partyzány" a internetová fóra byla plná oslavování jejich "boje".

Skupina byla brzy pozatýkána, někteří spáchali sebevraždu, jejich následovníky to ale neodradilo. Na milicionáře byly od té doby spáchány útoky v Astrachani, Soči, Rostově nebo Moskvě.

"Musíme konstatovat narůstající agresivitu a drzost některých skupin občanů, kteří nezákonně používají násilí vůči milicionářům," komentoval tyto události poněkud šroubovaně první náměstek ministra vnitra Michail Suchodolskij.

Psycholog a kriminalista Michail Vinogradov tvrdí, že jediný způsob, jak agresi zastavit, je hluboká reforma milice. Milice prý musí přestat být jen "trestajícím orgánem", cituje ho deník RBK.

Rusko bude mít "Policii"

A ví to i Dmitrij Medveděv. Navrhl přejmenovat milici na policii a vypracovat nový zákon přesněji vymezující její pravomoci.

Minulý týden skončila veřejná diskuse nad návrhem zákona. Na zvláštních webových stránkách se shromáždilo několik desítek tisíc příspěvků. Kritický tón příspěvků označil za normální.

Zákon zavádí takové novinky jako identifikační čísla policistů, právo na telefonát po zadržení a rovněž povinnost informovat zatčeného o jeho právech. Někteří odborníci ale zůstávají skeptičtí.

"Zásadním problémem je, že návrh vypracovalo samotné ministerstvo vnitra. Takže jen legalizuje některé praktiky, které byly doteď nezákonné, zbytek změn je pouhá formalita, stejně jako přejmenování na policii," vysvětluje socioložka Ella Panejachová.