Cizinec v. našinec

Nizozemsko

Pravicový populista Gert Wilders stojí před soudem za své protiislámské výroky, zároveň je jeho strana součástí vládní koalice. "Jestliže Nizozemsko zintenzivní svou protiislámskou politiku, je jisté, že se stane terčem džihádistické skupiny," vyhrožuje v této souvislosti mluvčí Talibanu Zabihulláh Mudžáhid.

Francie

Muslimové tu tvoří 6 - 10 procent obyvatel, v zemi byl nedávno zaveden zákaz zahalování obličeje. Prezident Sarkozy také sklidil z EU kritiku kvůli deportacím Romů.

Rakousko

V nedávných volbách na vídeňskou radnici kandidovali s výrazně nacionalistickou kampaní pravicoví populisté Svobodní. Požadovali například zákaz výstavby minaretů. Dostali zhruba dvojnásobek hlasů než před čtyřmi lety.

....a jinde v Evropě

Ve Švédsku se v září díky antiimigračnímu programu do parlamentu poprvé dostala strana Demokraté. Muslimské přistěhovalectví je podle nich největší hrozbou zemi. V Norsku se loni stala Strana Pokroku s antimuslimským programem druhou nejsilnější v parlamentu. V Británii se nový konzervativní kabinet zavázal k tvrdší protiimigrační politice. Ve Švýcarsku referendum loni zakázalo výstavbu minaterů. V Maďarsku se Jobbik s antiromským programem stal letos třetí nejsilnější stranou.

Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu v projevu k mladým konzervativcům řekla, že multikulturalismus selhal. Přiřadila se tak ke stále početnějším hlasům nejen v Německu, ale i v celé Evropě, které varují před rostoucím vlivem přistěhovalců z neevropských zemí.

Tvrdé výroky na adresu přistěhovalců a islámu byly dosud doménou spíš pravicových populistů.

V Německu jsou na čtyři miliony muslimů. Podle Merkelové se ukázalo, že vedle sebe nedokážou žít lidé z různých kultur. "Multikuluralismus selhal, ale naprosto selhal," řekla kancléřka. Přistěhovalci by se měli například více učit německy.

Šikana německých dětí

Německo teď objevilo nové téma, které je společensky velmi brizantní. Ke studiím, které ukazují, že dosavadní způsob integrace naprosto selhává, se přidal fenomén "Deutschfeindlichkeit", tedy nesnášenlivosti a nenávistných útoků proti Němcům.

Ve školách s vysokým počtem dětí imigrantů dochází k šikaně německých dětí a verbálním útokům na učitele. Toto téma vyplulo na povrch po diskusi, kterou svými proticizineckými výroky rozpoutal člen vedení Deutsche Bank Thilo Sarrazin.

Merkelová je pod tlakem - z historických důvodů musí hájit Německo jako tolerantní zemi. Zároveň se ale kupí jeden příklad za druhým, že integrace skutečně selhává.

Seberte jim dávky

Navíc předseda sesterské strany - bavorské CSU - a bavorský premiér Horst Seehofer v sobotu představil sedmibodový plán, v němž představuje svůj pohled na integraci imigrantů.

Podle Seehofera "Německo není žádnou přistěhovaleckou zemí", přistěhovalectví z muslimské oblasti je třeba vystavit stop.

Integrace má podle Seehofera vycházet "ze základů hodnotového řádu naší ústavy a naší německé vůdčí kultury, která je zformována na bázi křesťansko-židovských kořenů, humanismu a osvícenství". Těm, kdo se budou odmítat integrovat, navrhuje Seehofer krátit sociální dávky.

Prostor pro populisty

Ministr vnitra Thomas de Maiziere prohlásil, že integrovat se nechce 10-15 % imigrantů.

Politologové varují, že za současných okolností by mohl napravo od konzervativního tábora být prostor pro populistickou stranu, která by těžila právě z proticizinecké nálady u obyvatel. Podle předního německého politologa Jürgena W. Faltera je potenciál pro vznik strany, kterou by vedla šéfka Svazu vyhnanců Erika Steinbachová nebo třeba Thilo Sarrazin, vysoký.

"Důvodem je vzrůstající odcizení voličů tradičním stranám. Právě u tématu integrace, které bylo ze strany politiků ignorováno a odsouváno na stranu," řekl Falter. Nová pravicově-konzervativní strana mohla podle institutu Enmid získat až 20 % hlasů.