Situace ve Francii zůstává nadále komplikovaná. Pokračující stávky a další protesty proti důchodové reformě narušují i v pátek zejména zásobování pohonnými hmotami a dopravu. Jen v rafineriích trvají stávky už 11 dní.

To se negativně odráží v řadě odvětví. Například všeobecná konfederace malých a středních podniků v pátek uvedla, že "stovky tisíc" z nich jedou kvůli stávkám zpomaleně, nebo se chystají zastavit provoz. Také ministerstvo školství oznámilo, že protesty proti reformě ve větší nebo menší míře narušily vyučování na 185 ze 4300 lyceí.

Vláda i odbory čekají na možné hlasování o důchodové reformě v Senátu. Návrh už dříve schválila dolní komora parlamentu, ale senátorům z řad menšinové opoziční levice se zatím dařilo jednání zdržovat stovkami dodatků. Jednání se tak stále protahují. Hlasovat se původně mělo ve středu, poté ve čtvrtek a nyní se hovoří o dnešku či o sobotě.

Po předpokládaném schválení v Senátu by měl být konečný text přijat až příští týden společně oběma komorami parlamentu.

Vláda věří, že odhlasováním textu se protesty zmírní a postupně ustanou. Tomu nasvědčují i výroky některých odborových členů, kteří dali najevo, že s protesty nejspíš přestanou po hlasování v Senátu.

Francouzská vláda sází na výdrž. Odbory nenabízejí jasnou alternativu - čtěte ZDE

Přestože francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve čtvrtek opět zdůraznil odhodlanost reformu prosadit, většina francouzské veřejnosti s jeho kroky nesouhlasí.

Nejnovější průzkum veřejného mínění ukázal, že stávky a protesty podporuje 70 procent Francouzů.

Konec blokády dvanácti rafinerií

Prezident nadále jednání odborů kritizuje. Samotnou důchodovou reformu považuje za klíčovou součást reformního programu, s nímž v roce 2007 nastupoval do funkce.

Odborové svazy ale nadále vyzývají k dalším celostátním stávkám a demonstracím. Pořádkové síly hodlají i nadále uvolňovat blokované sklady pohonných hmot, jak jim to nařídil prezident Nicolas Sarkozy.

Páteční ráno se jim podařilo ukončit blokádu jedné z 12 francouzských rafinerií, jejichž provoz ochromili stávkující zaměstnanci. Podle agentury Reuters jde o rafinerii Grandpuits, která se nachází asi 50 kilometrů východně od Paříže a je klíčová pro zásobování pařížské oblasti. Podle odborů byli při srážkách s policisty tři stávkující zraněni.

"To, co se právě stalo, je velmi vážné," řekl Charles Foulard, zástupce největší odborové ústředny CGT, na tiskové konferenci v areálu rafinerie Grandpuits, patřící koncernu Total. "Je to bránění v právu na stávku a bude to znamenat elektrošok," dodal.

Klíčový problém: odchod do důchodu

Rozčarování působí například to, že minimální věk pro odchod do důchodu se má zvýšit ze současných 60 na 62 let a nárok na plnou penzi má vzniknout až při odchodu do důchodu v 67 letech namísto dosavadních 65 let.

Cesta tuhého odporu však může mít v budoucnu katastrofální důsledky pro francouzskou ekonomiku. Státní ministr Jean-Louis Borloo, který má na starosti energetiku, dnes řekl, že "na suchu" je 20 až 21 procent čerpacích stanic v zemi, ale že situace se pozvolna zlepšuje. "Pro tuto chvíli" vyloučil přídělový systém na benzin.

Úřad předsedy vlády dále uvedl, že návrat k normálu u čerpacích stanic bude trvat několik dní. V zemi přitom začínají svatodušní prázdniny, při nichž se hodně cestuje. Úřad také sdělil, že Francie dovezla velké množství pohonných hmot ze zahraničí, aby nahradila výpadek rafinerií.

Značné zlepšení situace v pátek ohlásilo vedení železnic. Dnes už vyjelo přes 80 procent rychlovlaků TGV.