Přepychová lákadla pro ruské zbohatlíky nabízí veletrh, který v pátek večer začal v Moskvě. U zdí Kremlu, v historické budově Manéže, si lze do konce víkendu dopřát či alespoň "okouknout" všemožné nákladné zbytečnosti, od jachet až po zlaté šperky s vestavěným konektorem USB.

Ruský trh luxusního zboží donedávna patřil k nejrychleji rostoucím na světě, ale s nástupem ekonomické krize se stejným tempem i smrsknul. Propad v jednotlivých segmentech loni dosahoval 20 až 40 procent a některé značkové butiky se z Moskvy načisto vypařily.

Z úderu se ale trh luxusu mezitím otřepal a hlavní hráči věří, že se do konce roku vrátí na dřívější úroveň; v obuvi či doplňcích jsou tržby už až o pětinu vyšší.

Studie: Milionáři kupují rádi letadla, jachty, ale i málo rizikové dluhopisy - čtěte ZDE

V návrat "nových Rusů" ke starým dobrým zvykům bezhlavého utrácení věří i organizátoři veletrhu Millionaire Fair, kterému loni ubyla skoro třetina návštěvníků a ani nálada mezi vystavovateli nebyla nikterak růžová. Teď slibují otočit na novou stránku lepší budoucnosti, o čemž má svědčit třeba světová premiéra německých "superaut" Benarrow.

I bez milionů na kontě, dotek luxusu

Netřeba mít miliony na kontě, veletrh nabízí i skromnější potěšení. Třeba lze okusit pamlsky od nejlepších moskevských šéfkuchařů, v klidu si vykouřit oblíbený doutník ve stylové kuřárně či nakonec odejít v neméně stylových kalhotkách z nové kolekce francouzského spodního prádla, které mají být ztělesněním "erotična a elegance".

Veletrh skýtá i inspiraci zákonodárcům. Předseda horní komory parlamentu Sergej Mironov dnes navrhl vtělit katalogy z "milionářského jarmarku" do ruského práva jako seznamy předmětů, které by měla postihnout zvláštní "daň z přepychu".

Boháči se ale třást nemusí. Proti nové dani se staví parlamentní většina, podle které stačí za milionářské rozmary zaplatit běžnou daň z přidané hodnoty.