Norsko, Austrálie, Spojené státy. Tak vypadá čelo pořadí míst s nejkvalitnějším životem. Česko si oproti minulému roku polepšilo o osm míst, Slovensko o jedenáct.

Světový žebříček nejlepších zemí pro život vydává OSN každý rok. Jak vyplývá ze Zprávy o lidském rozvoji (Human Development Report 2010) zveřejněné ve čtvrtek ve Vídni, stejně jako loni, i letos kraluje Norsko. A na opačném konci se znovu umístily státy subsaharské Afriky.

Česká republiky skončila na 28. místě, čímž si o osm míst polepšila. Drží se tak v těsném závěsu za Rakouskem, Británií a Singapurem. Slovensko se posunulo kupředu dokonce o jedenáct míst a skončilo tak pouhé tři místa za Českem, přičemž je od sebe dělí jen Slovinsko a Andorra.

První desítku pořadí uzavírá Kanada, Švédsko a Německo. Do třicítky NEJ zemí se dostaly hlavně evropské státy, z ostatních kontinentů jsou zde zastoupeny pouze Izrael, Japonsko, Jižní Korea a Hongkong.

Island, který dřív patřil mezi "elitu", se po finanční krizi dostal až na patnácté místo. Také Rakousko si pohoršilo z loňského čtrnáctého na 25. místo.

OSN dělí 169 zemí světa do čtyř skupin. Skupinu s "velmi vysokou kvalitou života" vede podle tohoto žebříčku právě Norsko.

Druhá skupina začínající od pořadí 43 je označována pouze jako "vysoká kvalita života" a zahrnuje zbývající evropské postkomunistické země kromě Moldavska, většinu států Latinské Ameriky a řadu bohatých asijských zemí.

V následující skupině označené jako "průměrná kvalita života" figurují Čína, Vietnam, postsovětské středoasijské republiky a Moldavsko, zbylé státy Latinské Ameriky a rozvinutější africké země.

Poslední skupina s "nízkou kvalitou života" zahrnuje v drtivé většině státy subsaharské Afriky, na posledních třech místech jsou Niger, Kongo a Zimbabwe.

Zprávu o vývoji kvality života vypracovává UNDP od roku 1990. Hodnocení kvality života v jednotlivých zemích opírají o takzvaný index lidského rozvoje. Ten je kombinací nejen ekonomických, ale i celé řady sociálních ukazatelů, jako je například průměrná délka života, přístup ke vzdělání, rovné příležitosti pro obě pohlaví, přístup k nezávadné pitné vodě nebo zdravotní péči.