„Den D“ se nekonal, bankovní sektor nekolabuje. Navzdory slibům na sociálních sítích totiž lidé neuposlechli výzvu slavného fotbalisty Erica Cantony, aby si 7. prosince hromadně vybrali své vklady a zničili tak „zkorumpovaný a zločinecký“ bankovní systém.

V Paříži k přepážkám pobočky Societé Generale dorazila jen hrstka do kostýmů oděných aktivistů, kteří své úspory záhy vložili do péče nedaleké Credit Cooperatif.

Ani jinde v Evropě nehlásí banky žádné potíže. Přitom ještě dopoledne vyjádřila řada politiků i odborářů znepokojení.

"Jsem na nule"

S nápadem potrestat špatně hospodařící banky se bývalý slavný hráč Manchesteru United svěřil internetu na videu 6. října. Tehdy si ho všimlo pouze několik bloggerů specializovaných na sport. Po pár týdnech už v Belgii vznikla internetová stránka bankrun2010.com, která umožnila přečíst si Cantonovu výzvu celkem v sedmi jazycích.

A chvíli se zdálo, že by se jeho nápad mohl uchytit, i když vážný otřes by zřejmě i tak v bankovním sektoru nevyvolal. Pouze 58 000 lidí, navíc z různých zemí, potvrdilo, že si své účty "jistě" nebo "možná" vyberou.

Cantonovu výzvu by možná vyslyšelo více lidí, ale zdaleka ne všichni jsou ve stejném postavení jako slavný fotbalista, který vydělal spoustu peněz během své sportovní kariéry na hřišti, ale i poté například natáčením reklam. Nejčastější vysvětlení je jednoduché. "Také bych si 7. prosince vybral své peníze, ale už teď jsem na nule," vzkazuje hodně diskutujících na Facebooku a Twitteru.

Cantonův nápad se nelíbil bankám a nevyvolával nadšení ani u levicové opozice, která kritikou hospodářské krize nešetří. "Problém je, že banky potřebujeme," svěřila se Nathalie Artaudová z Lutte Ouvriere. Generální ředitel BNP Paribas Baudoin Prot zdůraznil, že ve Francii ve finančním sektoru je zaměstnáno 400 000 lidí a že kdyby klienti stáhli z účtů své peníze, ohrozili by všechna tato pracovní místa.