Nedělní prezidentské volby v Bělorusku vyhrál dosavadní nejvyšší představitel země Alexandr Lukašenko. Po sečtení všech odevzdaných hlasů obdržel 79,7 procenta, oznámila ústřední volební komise s tím, že volební účast byla více než 90procentní.

O nejvyšší státní funkci se ucházelo devět kandidátů opozice, ale kritici současného režimu již předem označili nedělní volby za zmanipulované. Pro hlavního opozičního konkurenta, bývalého náměstka ministra zahraničí Andreje Sannikava, se vyslovilo něco přes šest procent.

Proti výsledkům demonstrovaly v ulicích tisíce lidí, podle některých zdrojů až desetitisíce. Proti demonstrantů, kteří se snažili dostat na centrální náměstí v Minsku na nepovolený protest, zasáhly večer policejní jednotky. K rozehnání použily obušky a ohlušující granáty. Při srážkách s policií byl zraněn také Uladzimir Njakljajev, jeden z kandidátů opozice na prezidenta. Njakljajev údajně utrpěl zranění hlavy a byl v bezvědomí převezen do nemocnice. 

Stovky demonstrantů byly zatčeny, včetně čtyř prezidentských kandidátů a několika novinářů. V nemocnici měl být údajně zatčen i Njakljajev.

Šestapadesátiletý šéf státu Lukašenko označovaný na Západě za posledního diktátora v Evropě, který vládne v bývalé sovětské republice od roku 1994, získal čtvrtý mandát na dalších pět let. S opozicí se odmítá bavit, tvrdí, že její předáci nejsou hodni spolupráce a že nebude vést dialog s žádnými bandity a sabotéry.

Lukašenko chce s EU spolupracovat

Lukašenko v odpovědích na dotazy novinářů po vhození svého volebního lístku řekl, že vztahy Běloruska s Ruskem budou skvělé a vztahy se Spojenými státy budou minimálně dobré. Je prý připraven spolupracovat i s Evropskou unií. "To bude záviset na tom, jestli si to bude přát EU. Jestli nebude chtít, jako tomu bylo minulé roky, nutit je nemůžeme. Ale jsme ochotni počkat," dodal.

Podle agentury Reuters bude pro mezinárodní společenství důležitý zejména průběh voleb a Lukašenkův postoj při případných protestech opozice v této desetimilionové zemi. Podle průběhu voleb se bude rozhodovat i Evropská unie při zvažování, zda znovu zavést sankce proti režimu. Pokud unie volby ohodnotí jako svobodné a spravedlivé, mohla by Bělorusku naopak nabídnout pomoc ve výši tří miliard eur (75 miliard korun).

Šéf opozičního hnutí Mluv pravdu! Uladzimir Njakljajev při hlasování demonstrativně před očima desítek novinářů vyškrtl z hlasovacího lístku jméno Lukašenko a napsal na něj velkými písmeny: Nové volby bez Lukašenka. Toto heslo se podle něho stane platformou pro sjednocení všech demokratických sil Běloruska. Přiznal, že tímto počínáním svůj lístek učinil neplatným. Se současným režimem ale není možné jednat podle pravidel.

"Na náměstí dnes přijdou pokojní lidé, nikdo nebude chtít dělat povstání. Budeme žádat nové volby, protože volby za diktatury s Lukašenkem nejsou možné," řekl Njakljajev.