Rusové sice baseballu nijak neholdují, ale kouzlu baseballových pálek nadobro propadli. Na jeden prodaný baseballový míček připadají nejméně čtyři pálky, ale to jsou čísla jen ze sportovních obchodů. Drtivá většina pálek si zápasu podle pravidel neužije.

"U Rusů se toto sportovní náčiní spojuje výlučně s vyrážením zubů. Dokonce sami prodavači vidí v baseballových pálkách spíše mocný argument v násilných sporech než nástroj hry," napsal dnes populární list Moskovskij komsomolec.

Reklama jednoho internetového obchodu doporučuje vozit si v autě menší baseballovou pálku jako "výborný prostředek sebeobrany".

V Moskvě, která nedávno zažila národnostní nepokoje mezi ruskými nacionalisty a přistěhovalci z Kavkazu, je poptávka po pálkách podle deníku nyní "neobyčejně vysoká". Ani prodavači nijak neskrývají, že zboží vůbec není určeno ke hře. "Tuhle si neberte, ta se štěpí," poradil s výběrem jeden z prodavačů a na otázku, o co se tak pálka může rozštěpit, bezelstně vysvětlil, že "o čelist".

Reportéři ani v jednom z navštívených sportovních obchodů nesehnali speciální baseballové rukavice, přilby a dokonce ani míčky, ale pálky nechyběly v žádném případě. Poptávka vedla k tomu, že náčiní už nabízejí i prodejny náhradních dílů pro motoristy, supermarkety, pouliční tržiště.

"Jdou na dračku hned od rána. Lidi si prostě rádi dávají přes hubu," usoudila nejmenovaná prodavačka.

Menší "dámské" pálky se prodávají od 150 rublů (asi 93 Kč), větší "pánské" bývají o stovku dražší. Většina se ke hře ani nehodí, podle expertů jde prý jen o mírně opracované "sosnové poleno". Sportovní nářadí pro opravdové hráče stojí okolo 3000 až 5000 rublů (asi 1700 až 3100 Kč).

"Je velká škoda a ostuda, že naše nářadí se používá jako nástroj vyjasňování vztahů," vzdychá tajemník ruského baseballového svazu Julij Stěšenko.

Pálky nejsou zbraň. Tedy podle zákona

Obchodníci mezitím začali nabízet pálky se zabudovanou lampičkou. Ale předchozí nápad - zabudovat do pálky i paralyzér, udělující elektrické šoky - u zákazníků neuspěl.

První baseballové pálky se v ještě sovětském Rusku objevily v druhé polovině 80. let minulého století poté, co se hra stala olympijským sportem. Náčiní ale rychle zpopularizovaly videofilmy o chicagských gangsterech, které se do Ruska dostaly o pár let později.

Pálky, na rozdíl od nožů či plynových pistolí, nejsou považovány za zbraň, a tak se ani nevedou statistiky, kolik jich policie zabavila ve snaze odvrátit další střety mezi nacionalisty a přistěhovalci z Kavkazu. Minulou středu policisté zatkli přes 1300 mladíků, o víkendu se počet zatčených v Moskvě a okolí vyšplhal ke dvěma tisícovkám.