Komise své odmítnutí zdůvodnila tím, že pro danou legislativní iniciativu nejsou v současnosti potřebné podmínky. Informoval o tom dnes server Euractiv.

Komise se přitom opírá o čerstvou zprávu španělského politologa Carlose Closy Montera, podle kterého se přístup zemí unie ke zločinům spáchaným totalitními režimy různí a žádný soud v bývalých státech východního bloku nevynesl za to zatím rozsudek.

V Monterově dokumentu o 480 stranách se dále uvádí, že jen Česko a Polsko mají právně ošetřeno popírání zločinů totality.

Pod výzvu adresovanou před týdnem eurokomisařce pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingové se podepsal český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho kolegové z Bulharska, Maďarska, Lotyšska, Litvy a Rumunska.

Šéfové diplomacií těchto zemí v dopise nicméně připustili, že v současnosti nejsou schopni zajistit pro své návrhy dostatečnou podporu v EU. Toho se také chytila komise, která dala najevo, že řada členských států není připravena s návrhem hned tak souhlasit.

Není to poprvé, kdy se Česko s některými dalšími zeměmi snaží v unii o srovnání nacistického a komunistického režimu. Během českého předsednictví EU v loňském roce se česká vláda snažila o vytvoření platformy pro výzkum totalitních režimů, ale bez větších úspěchů. V souvislosti s touto myšlenkou Češi uvažovali o zřízení malé informační kanceláře v Bruselu, která ale zatím neexistuje.