Vánocemi v turecké vazbě a následným vyhoštěním ze země skončila pro nevinného českého řidiče kamionu mezinárodní protidrogová akce vedená Slovenskem.

Za neúspěchem operace stojí podle středečního prohlášení slovenského policejního prezidenta Jaroslava Spišiaka turecká strana, která se podle něj zachovala v rozporu s dohodnutým plánem, napsal server Sme.sk.

Českého řidiče z české spediční společnosti k převozu 17 tun chemikálie k výrobě asi 400 kilogramů heroinu ze Slovenska do Turecka si podle slovenské policie najala mezinárodní drogová skupina. Řidič o skutečné povaze nákladu nevěděl, protože byl deklarován jako desinfekční prostředek pro turecký Červený půlměsíc.

"Policie Slovenské republiky stejně jako policejní sbory po celé trase kamion sledovala a chránila tohoto řidiče před případným zásahem nezainteresovaných policejních nebo celních složek a stejně ho chránila na území Slovenska," řekl na středeční tiskové konferenci Spišiak. Dodal, že akce se zúčastnilo sedm zemí a že jejím cílem bylo dopadnout takzvané velké ryby a ne jen koncové články kriminální skupiny.

Štědrý den i Vánoce za mřížemi

Řidič s nákladem přijel do Istanbulu, v tamním celním skladě ho ale odmítli převzít. Čech byl poté zadržen tureckou policií a ve vazbě strávil Štědrý den i oba následné svátky.  Spišiak ale tvrdí, že slovenská policie muži zajistila svobodu, protože jinak by mohl skončit s doživotním vězením. "My jsme mu zachránili bezúhonnost," zdůraznil Spišiak.

Otázky vedle naplánování operace vyvolává také zajištění bezpečnosti řidiče. Slovenská policie zvažovala nastrčení policejního šoféra, z taktických důvodů tak ale neučinila. Spišiak nevysvětlil, jaká zločinecký skupina za drogovým obchodem stojí. Řekl jen, že je nebezpečná, protože při sebemenším podezření likviduje osoby, které by mohly její činnost prozradit.

Sociálnědemokratický exministr vnitra SR Robert Kaliňák postup slovenské policie kritizoval. Podle něj ohrozila životy lidí na trase kamionu. Zároveň ji vyzval, aby českého řidiče i firmu odškodnila. O celé akci informovaly deníky Mladá fronta Dnes a Právo.

Zatím není jasné, zda řidič dostane jako náhradu nějaké peníze. Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic ve středu na tiskové konferenci řekl, že se o tom rozhodne po skončení trestního řízení. Čech ale údajně v práci musí skončit, protože firma jezdí výhradně do Turecka, kam on nyní jeden rok nesmí vstoupit.

Incident v Turecku není jedinou problematickou akcí slovenské policie, v lednu z Popradu do Irska omylem odletěla v zavazadle nic netušícího cestujícího trhavina.