Povel k propuštění Abdala Basata Muhammada Midžrahího odsouzeného za atentát na letadlo amerických aerolinií PanAm nad skotským Lockerbie, dala skotská vláda.

Zpráva britských úřadů podle agentury Reuters tvrdí, že bývalý kabinet "udělal vše, co mohl", pro to, aby Libyi pomohl odsouzeného z vězení dostat. Vysoce postavený vládní činitel Gus O´Donnell v ní konstatuje, že vláda v Londýně se obávala negativních důsledků pro britské zájmy, pokud by Abdal Basat Muhammad Midžrahí trpící rakovinou zemřel ve skotském vězení.

Konečné rozhodnutí bylo sice na skotské vládě, ale britské ministerstvo zahraničí prý aktivně radilo, jak dosáhnout propuštění.

Už 18 měsíců mu hrozí smrt

Libyjec Midžrahí byl v roce 2001 odsouzen k doživotí za bombový útok z roku 1988 na Boeing 747 nad Lockerbie, při němž zahynulo 270 lidí. Skotská justice ho v roce 2009 propustila na základě lékařského dobrozdání, že trpí rakovinou a nebude žít déle než tři měsíce. Tento krok vyvolal nevoli zejména v USA, odkud pochází většina obětí neštěstí. Libyjec žije i 18 měsíců od vydání.

Podle britského premiéra Davida Camerona, který propuštění Libyjce v minulosti kritizoval, zpráva ukázala, že se nejednalo o žádné spiknutí British Petroleum (BP) a skotské a britské vlády. Zároveň ale, stejně jako již dříve, kritizoval propuštění Libyjce se slovy, že to bylo "velmi špatné rozhodnutí", píše server Daily Maiál.

Předseda sdružení obětí letadla PanAm, které se zřítilo nad Lockerbie, Frank Duggan zprávu považuje za další pokus britské vlády vyhnout se odpovědnosti a obvinit někoho jiného.

Americký senátor Charles Schumer, dlouholetý obránce práv obětí, připomněl, že i když nebyl vyvíjen žádný oficiální nátlak, skotská vláda dobře znala postoj britské vlády a firmy BP. Jeho kolega Robert Menendez řekl, že bude žádat nezávislé vyšetřování.

Četní američtí senátoři BP viní z toho, že vyvíjela tlak na to, aby byl Midžrahí propuštěn, aby si tak vymohla dohodu na využívání ložisek ropy a plynu u libyjských břehů. Avšak premiér Skotska, jehož justice je autonomní, ujistil, že BP na jeho vládu tlak nevyvíjela.

Britský list Sun dnes spekuluje o tom, zda za rozhodnutím Midžrahího propustit stál Cameronův předchůdce Gordon Brown, a konstatuje, že může, i nemusí nést vinu. Podle deníku Daily Mirror by se Cameron zachoval v tomto případě úplně stejně.