Šestadvacetiletý Malte Spitz, politik z německé strany Zelených, dokázal Němcům dokonale předvést, do jakých detailů mohou operátoři sledovat pohyb člověka s „chytrým mobilem.“

Německý týdeník Die Zeit nabídnul před časem vizualizaci jeho pohybu, s datem 11. října 2009.

Operátor, ale i každá další osoba, která měla přístup k těmto datům, mohla sledovat, jak Malte Spitz zahájil svou cestu v centru Berlína, jak pokračoval na vlakové nádraží, jak se vydal  severním směrem na vlakové nádraží, stejně jako chvíli, kdy dorazil do Rostocku na severní Baltské pobřeží. Zaznamenán byl pochopitelně i jeho každý hovor.

Hrozba žalobou

Týdeník Die Zeit soudí, že povědomí o takových soukromých detailech nemusí být vůbec banální. Nabízí se zneužití ze strany bezpečnostních složek, politiků či soukromých agentur.

Politik Spitz, na jehož příběh upozornil tento týden i list Mladá fronta Dnes, pohrozil firmě T-Mobile žalobou. Německé zákony přístup občanům k informacím ukládají.

Operátor proto nakonec ustoupil. Nakonec se politikovi podařilo získat od firmy T-Mobile údaje za rok a půl svého života. Tabulka o jeho poloze a dalších detailech měla celkem 35 831 údajů. Die Zeit nezveřejnil čísla, na která politik volal, operátor o nich ale má dobrý přehled.

Osamocená data nevypadají nějak nebezpečně. Podle znalců se z nich dá ale vcelku jednoduše odvodit charakteristika konkrétního člověka, jeho návyky, životní režim, kontakty i slabiny.

Soukromí lidí je najednou pod větším dohledem, než by si někdo ještě před pár dekádami dokázal představit. „Interpol a Deutsche Bahn, FBI a Scotland Yard, všichni z nás vycucávají údaje,“ zpívala před 30lety syntezátorová skupina Kraftwerk ve slavném hitu Computerworld. Politik Spitz, který v té době ještě nebyl na svět, pokládá jejich song za značně vizionářský.

Další články na téma soukromí a mobilní telefony najdete v pátečních HN.