Na 8000 demonstrantů, hlavně veteránů války a jejich příznivců, v centru Záhřebu demonstrovalo proti rozsudku Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) nad dvěma bývalými chorvatskými generály. Soud je v pátek za válečné zločiny poslal na dlouhé roky do vězení.

"Je to ostuda. Nová agrese proti Chorvatsku. Odsouzeni nebyli jen generálové, ale všechen chorvatský lid," řekla šedesátiletá Dubravka Guberacová, jejíž manžel ve válečném konfliktu 1991-1995 zahynul.

"Můj manžel položil život za Chorvatsko. To znamená, že bude nyní obviněn a že moje děti se budou za svého otce stydět?" zeptala se se slzami v očích.

Demonstranti obviňovali konzervativní chorvatskou vládu, že nedokázala ochránit odsouzené generály před evropskou justicí. Jeden z aktivistů, kteří v Záhřebu k demonstrantům promluvili, označil připravovaný podpis přístupové smlouvy k EU za "konečnou kapitulaci chorvatského státu". "Milujeme Chorvatsko, ne Evropské unii," skandovali účastníci protestu.

Protestní nóta do Haagu

Představitele válečných veteránů přijala chorvatská premiérka Jadranka Kosorová. Oznámila jim, že vláda poslala do Haagu protestní nótu, v níž tvrzení, že válka proti srbským separatistům byla zločinná, označuje za nepřijatelné. Chorvatské ministerstvo zahraničí se podle premiérky připravuje k "mohutnému diplomatickému útoku" s cílem rozhodnutí ICTY buď úplně zrušit nebo alespoň upravit formulace soudního výroku.

Tisícové protestní demonstrace se dnes podle záhřebského tisku konaly i v dalších chorvatských městech, například ve Splitu, Rijece nebo Osijeku. Všechny protestní akce podle záhřebské televize proběhly v klidu, jen ve Splitu dav napadl starostu, který se chystal ke shromážděným promluvit.

ICTY v pátek vynesl rozsudky nad třemi bývalými generály chorvatské armády. Anteho Gotovinu poslal za válečné zločiny na 24 let do vězení a Mladena Markače na 18 let. Generála Ivana Čermaka zprostil obžaloby. Oba odsouzení vinu popírají.

Gotovina a Markać byli uznáni vinnými za roli, kterou sehráli během operace Bouře, jež byla namířena proti chorvatským Srbům. Při této akci v srpnu 1995 chorvatská armáda dobyla zpět samozvanou Republiku srbská Krajina, kterou vyhlásili Srbové po jednostranném odtržení Chorvatska od Jugoslávie v roce 1991. Při ofenzivě a v následných akcích bylo zabito nejméně 150 srbských civilistů a až 200 tisíc muselo uprchnout.