Spojené státy "absolutně odmítají" myšlenku na rozdělení Kosova tak, aby malá část osídlená převážně Srby byla přičleněna k Srbsku a zbytek k Albánii. Prohlásil to ve čtvrtek v Prištině náměstek ministra zahraničí USA Philip Gordon. Reagoval tak na v poslední době několikrát opakované náznaky Bělehradu, že by postup v tomto směru uvítal, napsala agentura AFP.

"Nestudujeme tuto myšlenku, jsme proti," řekl Gordon. "Nemyslíme, že by byla praktická ani v zájmu kohokoli," uvedl. Zdůraznil zároveň, že "svým příklonem k suverenitě a územní integritě Kosova" si je americká strana absolutně jista.

Podle něj by odtržení menší srbské části Kosova "mělo regionální důsledky". "Vytvářet na Balkáně hranice obkreslující etnické skupiny by představovalo řešení vedoucí ke katastrofě. Něco takového nepodporujeme," řekl Gordon. "Myslíme, že by to mělo negativní dopad na celý region," dodal.

Kosovo vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku v únoru 2008. Asi 90 procent obyvatel jsou etničtí Albánci, na severovýchodě země je však poměrně kompaktní srbská menšina čítající asi 40 tisíc lidí. Na ostatním kosovském území je pak v malých enklávách rozptýleno asi 80 tisíc Srbů.

Srbsko nezávislost Kosova neuznává a považuje stále Kosovo za svou provincii. Srbský ministr vnitra, vicepremiér Ivica Dačić nedávno v tisku prohlásil, že rozdělení Kosova mezi Srbsko a Albánii by bylo "jediným reálným řešením" kosovské otázky.

Nezávislost Kosova dosud uznalo 76 zemí v čele s USA a většinou evropských států včetně Česka. Slovensko naproti tomu Kosovo neuznalo stejně jako například Rumunsko, protože obě země považují jednostranné odtržení za negativní vzor pro své maďarské menšiny.