Řecký premiér Jorgos Papandreu v neděli vyzval svoje socialistické poslance i opoziční zákonodárce, aby se semkli za novým kabinetem a pomohli mu tak zachránit zemi před hrozícím bankrotem.

V úterý večer má parlament hlasovat o důvěře vládě. Socialisté v něm sice mají většinu, ale pokračující drastické úspory vlády s vážnými sociálními dopady ztrácejí ve vládním táboře i vlivem opakujících se generálních stávek a takřka každodenních protestních demonstrací v centru Atén podporu.

"Otočme list, přestaňme bojovat v těchto krizových okamžicích a skýtat obraz rozervané země," prohlásil Papandreu.

Vůdce opoziční Nové demokracie Antonis Samaras předtím vyzval k předčasným parlamentním volbám a k zahájení vyjednávání o nových podmínkách zahraničních půjček zadluženému Řecku, které považuje za příliš přísné.

Právě v neděli ministři financí eurozóny se v Lucemburku pokusí dohodnout na uvolnění dalších peněz Řecku a rovněž budou jednat o podobě případného druhého záchranného balíku pro Atény.

Ukazuje se totiž, že první pomoc ve výši 110 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč) na záchranu Řecka stačit nebude. Jestliže v prvním případě nestojí dohodě nic v cestě, ve druhém se očekává, že doladění nové pomoci bude trvat do letních prázdnin, případně do podzimu.

Na září plánuje Papandreu uspořádat referendum o ústavních změnách, které by podle listu To Vima měly přinést daňovou reformu a také výraznou přeměnu politického zřízení s řadou protikorupčních opatření.

Například by měli být ministři trestněprávně odpovědní za svou činnost a volení i nevolení státní funkcionáři na všech úrovních snadno odvolatelní. Zpřehlednit se má také všechen státní majetek a to, jak se s ním nakládá.