Americký senátor John Rockefeller vybídl úřady, aby zahájily vyšetřování mediální společnosti News Corporation, kterou v těchto dnech otřásá aféra s odposlechy. Vyšetřování má podle AFP ukázat, zda se tato globální společnost neuchýlila k podobným praktikám i ve Spojených státech.

"Mám obavy, že ono připouštěné odposlouchávání telefonů společností News Corp. v Londýně se mohlo rozšířit na oběti (útoků) z 11. září nebo na další Američany," cituje Rockefellera agentura Reuters. Senátor je předsedou senátního výboru pro obchod, vědu a dopravu.

"Pokud se tak stalo, důsledky budou vážné," podotkl politik, který k vyšetřování této společnosti australského tiskového magnáta Ruperta Murdocha vybídl v úterý.

Skandál kolem odposlechů v posledních dnech otřásá mediální i politickou scénou ve Velké Británii. Za oběť dosud padl Murdochův bulvární list News of the World, který v neděli vyšel naposledy.

Murdoch by měl příští týden kvůli skandálům kolem svých médií vypovídat společně se synem Jamesem a šéfkou jeho společnosti News International (NI) Rebekou Brooksovou před mediálním výborem britského parlamentu. Jeho členové budou ve středu hlasovat o rezoluci vyzývající Murdocha, aby přestal po skandálu kolem jeho britských médií usilovat o převzetí televize BSkyB.

Nezávaznou rezoluci navrhli opoziční labouristé, ale připojí se k ní také vládní konzervativci a liberální demokraté. Už nyní mediální magnát vlastní 39 procent ziskové BSkyB a jejím ovládnutím by zvýšil již tak velký vliv na britskou politiku a podle kritiků ohrozil pluralitu médií v zemi.

Velká Británie v současnosti dokonce volá po úplném zrušení celého Murdochova projektu. Premiér David Cameron se má také sejít s rodinou unesené dívky Milly Dowlerové, jejíž případ přinesl obrat do skandálu kolem odposlechů.