Blízká spolupracovnice australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha Rebekah Brooksová odstoupila z funkce generální ředitelky společnosti News International, která zastřešuje britské tituly Murdochova impéria.

Agentuře AFP to potvrdil mluvčí společnosti. Rezignace souvisí se skandálem kolem ilegálních odposlechů pro bulvární list News of the World, jehož vydávání už Murdoch zastavil.

Brooksová byla svého času šéfredaktorkou News of the World a později dalšího Murdochova bulváru The Sun. Poté stanula v čele společnosti News International. Ve společnosti působila 22 let. Z funkce odstoupila po několika dnech nátlaku veřejnosti a médií v souvislosti s odposlechovou aférou.

"Potřebuji se soustředit na nápravu křivd"

V prohlášení ke své rezignaci uvedla, že cítí "hlubokou zodpovědnost za osoby, které News International poškodila" a chce "znovu zdůraznit, jak lituje toho, co se za jejího vedení společnosti dělo".

Dále Brooksová uvedla, že debaty a aféra kolem její osoby odvádějí pozornost od snah napravit chyby společnosti z minulosti. "Proto jsem Rupertu a Jamesi Murdochovým podala na stůl svoji rezignaci. Chvíli se o její platnosti diskutovalo, ale nyní je přijata."

Neopomenula poděkovat Rupertu Murdochovi za jeho "moudrost, dobrosrdečnost a bystré rady", stejné poděkování směřovala i k jeho synovi Jamesovi.

"Pracovala jsem zde dvacet dva let a vím, jaké to je být součástí nejlepší mediální společnosti na světě...Nyní se ale potřebuji soustředit na nápravu křivd a vyvracení nepodložených obvinění ohledně výkonu mé funkce jako  novinářky, redaktorky a výkonné ředitelky."

Své prohlášení Brooksová ukončila poděkováním všem lidem, kteří za ní stojí a zdůraznila, že chce nynější volný čas věnovat spolupráci s policií, aby očistila své dobré jméno i jméno NI.

"Nemám nic víc než nesmírnou úctu k vám a milionům našich čtenářům. Každému z vás přeji jen to nejlepší," ukončila rozloučení bývalá šéfka News International.

Brooksová má v úterý vypovídat před parlamentním výborem, který skandál s odposlechy vyšetřuje. Po počátečním odmítání přijde před výbor i Murdoch a jeho syn James.

Konec myšlenek na BSkyB

Při výpovědi před jinou parlamentní komisí v roce 2003 Brooksová řekla, že News of the World a The Sun "v minulosti" platily policistům za informace. Na otázku, zda by to udělala znovu, řekla: "To podle toho."

Murdoch se kvůli poprasku kolem odposlechů musil vzdát myšlenky na převzetí lukrativní britské satelitní televize BSkyB. Tlak v tomto směru na něho vyvinula i britská vláda, i když její předseda David Cameron s ním měl dobré vztahy. Cameron se přátelil i s Brooksovou. Jeho mluvčí označil rezignaci Brooksové za správné rozhodnutí. Demisi přivítal i vůdce labouristické opozice Ed Milliband.

Murdoch v rozhovoru zveřejněném v pátek řekl, že navzdory skandálu nemá v úmyslu se zbavovat dalších novinových titulů. Jeho syn prohlásil, že News International se formou inzerátu v největších britských denících britské veřejnosti za skandál omluví.

Omluvu přinesou už sobotní listy. Podle agentury AFP bude slíbené prohlášení vypadat takto: "Je nám moc líto vážných chyb, které se staly. Hluboce nás mrzí bolest, kterou jsme některým lidem způsobili. Uvědomuji si, že omluvy nestačí".